Ivipamid - Indapamidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład indapamid
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie moczopędne
Zamów w doz.pl Ivipamid, 1,5 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 30 szt.

Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze.

Dawkowanie:

Doustne. Lek należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Tabletki należy połykać w całości, najlepiej o stałej porze, zwykle rano. Lek może być stosowany przed, podczas lub po posiłku. Uwaga! Ivipamid może zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne. Jeśli taka reakcja wystąpi należy poinformować lekarza. Jeśli będzie konieczne dalsze stosowanie leku Ivipamid, należy chronić skórę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych lub stosować kremy z filtrem ochronnym.

Możliwe skutki uboczne:

Często: reakcje alergiczne w postaci wysypki grudkowo-plamistej. Niezbyt często: wymioty, reakcje alegiczne w postaci purpurowych punkcików lub plamek na skórze. Rzadko: zawroty głowy, uczucie zmęczenia, bóle głowy, parestezje (uczucie mrowienia, kłucia, palenia), nudności, zaparcia, suchość w jamie ustnej. Podczas stosowania leku mogą wystąpić takie działania niepożądane jak np.: uczucie oszołomienia lub zawroty głowy, zwłaszcza na początku leczenia lub, kiedy do leczenia dodany jest inny lek obniżający ciśnienie. Jeśli takie działania wystąpia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na indapamid, sulfonamidy lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby, obniżony poziom potasu, cukrzycę, choroby serca, dnę moczanową, toczeń rumieniowaty, nietolerancję niektórych cukrów. Gdy przyjmujesz preparaty litu, leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca, leki stosowane w leczeniu psychoz, beprydyl (stosowany w leczeniu dusznicy bolesnej), cyzapryd (stosowany w leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych), erytromycynę (podawana dożylnie), pentamidynę, moksyfloksacynę, sparfloksacynę (leczenie zakażeń),  halofantrynę (stosowana w leczeniu malarii), mizolastynę (stosowana w leczeniu alergii), winkaminę podawaną dożylnie (stosowana w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego), niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki obniżające wysokie ciśnienie krwi, metforminę (stosowaną w leczeniu cukrzycy), baklofen, cyklosporynę i tokrolimus, kortykosteroidy, leki przeczyszczające, leki stosowane w chorobach serca, leki moczopędne, niektóre leki przeciwdepresyjne (np. imipramina), neuroleptyki (stosowane w leczeniu chorób psychicznych), leki zawierające wapń. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku podczas ciąży lub karmienia piersią. W przypadku zajścia w ciążę w okresie przyjmowania leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.