Petylyl - Desipramini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek dezipraminy
Postać drażetki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Neurologia
Działanie łagodnie uspokajająco
przeciwdepresyjne

Wskazania:

Zespoły depresyjne o różnym pochodzeniu.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz. Tabletki należy przyjmować w całkości w trakcie lub po posiłku, popijając niewielką ilością płynu. Lek jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży. W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Często suchość błon śluzowych jamy ustnej (szczególnie na początku leczenia), oszołomienie, pocenie, zawroty głowy, obniżenie ciśnienia krwi, hipotonia ortostatyczna, tachykardia, drżenie, zaburzenia akomodacji, zaparcie, zwiększenie masy ciała, przejściowe zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia snu, utrudnione oddawanie moczu, uczucie niepokoju, zwiększone pragnienie, zmiany skórne, zaburzenia czynności seksualnych. W trakcie leczenia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy występuje u Ciebie: ostre stany majaczeniowe typu delirium, nagłe zatrzymanie moczu, nie leczona jaskra z zamkniętym kątem przesączania, przerost gruczołu krokowego z zaleganiem moczu, zwężenie odźwiernika, porażenna niedrożność jelit. Gdy przyjmujesz leki z grupy inhibitorów MAO (monoaminooksydazy), leki przeciwarytmiczne. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.