×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nolpaza Control - Pantoprazolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład pantoprazol
Postać tabletki dojelitowe
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku
Zamów w doz.pl Nolpaza control, 20 mg, tabletki dojelitowe, 14 szt.

Wskazania do stosowania

Krótkotrwałe leczenie objawów choroby refluksowej przełyku (takich jak zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych. Refluks polega na cofaniu się kwasu z żołądka do przełyku, co może prowadzić do wystąpienia stanu
zapalnego przełyku i wywoływać ból. Mogą pojawić się też takie objawy, jak: bolesne pieczenie w klatce piersiowej sięgające aż do gardła (zgaga), kwaśny smak w ustach (kwaśne odbijanie).

Dawkowanie

Doustnie. 1 tabletka na dobę. Tabletki należy przyjmować przed posiłkiem, połykać w całości, popijając wodą. Lek należy przyjmować przynajmniej przez 2-3 kolejne dni. Należy zakończyć stosowanie leku Nolpaza Control po całkowitym ustąpieniu objawów. Możliwe jest złagodzenie objawów refluksu i zgagi już po jednym dniu stosowania leku Nolpaza Control, lecz należy pamiętać, że lek ten nie jest przeznaczony do natychmiastowego usuwania objawów.

Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli objawy nie ustąpią po stosowaniu tego leku przez pełne 2 tygodnie. Nie należy przyjmować leku Nolpaza Control przez dłużej niż 4 tygodnie bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na pantoprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Nolpaza Control,  ponad 55 lat i codziennie stosujesz leki na niestrawność wydawane bez recepty, ponad 55 lat i masz nowe niepokojące objawy lub zmienił się charakter objawów dotychczasowych, problemy z wątrobą lub żółtaczkę, przebytą chorobę wrzodową żołądka lub gdy jesteś po operacji żołądka.

Uwaga! Leku nie należy stosować gdy będzie wykonane badaniu endoskopowe lub test urazowy.

Gdy stosujesz ketokonazol (stosowany w zakażeniach grzybiczych); warfarynę i fenprokumon (wpływają na gęstość krwi i zapobiegają zakrzepom), atazanawir (stosowany w leczeniu HIV; nie wolno stosować leku Nolpaza Control jednocześnie z atazanawirem). Nie należy stosować leku NolpazaC ontrol wraz z lekami zmniejszającymi ilość kwasu produkowanego w żołądku, takimi jak inne inhibitory pompy protonowej (omeprazol, ezomeprazol, lanzoprazol lub rabeprazol) lub antagoniści H2 (np. ranitydyna, famotydyna). Jednakże lek Nolpaza Control można stosować w razie konieczności z lekami zobojętniającymi (np. hydrotalcyt, magaldrat, kwas alginowy, sodu wodorowęglan, glinu wodorotlenek, magnezu węglan,lub z ich połączeniami).

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku Nolpaza Control w ciąży a także w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia i wzdęcia z oddawaniem gazów, zaparcia, suchość w jamie ustnej; ból i dyskomfort w obrębie brzucha, wysypka skórna lub pokrzywka, swędzenie skóry, osłabienie, wyczerpanie lub złe samopoczucie, zaburzenia snu; zwiększona aktywność enzymów wątrobowych w badaniu krwi.

Rzadko: zaburzenia wzroku, takie jak niewyraźne widzenie, bóle stawów, bóle mięśni, zmiany masy ciała, podwyższona temperatura ciała, obrzęk kończyn, reakcje alergiczne, depresja, zwiększone stężenie bilirubiny i lipidów we krwi (stwierdzane w badaniach krwi).

Jeżeli po zastosowaniu leku wystąpią działania niepożądane, takie jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani nie obsługiwać urządzeń mechanicznych.