×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nimenrix - Vaccinum meningococcinum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Nimenrix jest szczepionką, która pomaga chronić przeciw zakażeniom wywoływanym przez bakterie (drobnoustroje) Neisseria meningitidis typu A, C, W-135 i Y.

Bakterie Neisseria meningitidis typu A, C, W-135 i Y mogą powodować poważne choroby takie jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – zakażenie tkanek, które otaczają mózg i rdzeń kręgowy;  sepsę – zakażenie krwi.
 

Dawkowanie

Domięśniowo. Zwykle w górną część ramienia u dzieci, młodzieży i dorosłych lub w udo u dzieci w wieku 12 do 23 miesięcy. Szczepionkę należy podawać zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Szczepionka Nimenrix może być podawana dorosłym, młodzieży i dzieciom w wieku powyżej 12 miesięcy.

Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim. Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Nimenrix nie powinna być osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.

Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tej szczepionki, zaburzenia krzepnięcia krwi.

Gdy przyjmujesz leki wpływające na aktywność układu odpornościowego. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również, tych które wydawane są bez recepty.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią.

Skutki uboczne

Bardzo często: gorączka, zmęczenie, ból głowy, senność, utrata apetytu, drażliwość, obrzęk, ból i zaczerwienie w miejscu wstrzyknięcia.

Często: zasinienie (krwiak) w miejscu wstrzyknięcia, problemy żołądkowe i problemy z trawieniem, takie jak biegunka, wymioty i nudności.

Niezbyt często: wysypka, płacz, świąd, zawroty głowy, ból mięśni, ból rąk lub nóg, ogólne złe samopoczucie, trudności ze spaniem, osłabienie czucia lub wrażliwości, szczególnie skóry, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, takie jak świąd, uczucie ciepła lub drętwienia lub twardy guzek.

Jest mało prawdopodobne, aby szczepionka Nimenrix miała wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.