Mirtazapine Bluefish - Mirtazapinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład mirtazapina
Postać tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Działanie przeciwdepresyjne

Wskazania:

Leczenie depresji.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, najlepiej w pojedynczej dawce wieczorem, przed udaniem się na spoczynek. Jeżeli lekarz zaleci przyjmowanie leku w dwóch dawkach podzielonych w ciągu dnia - jedna dawka rano i jedna wieczorem przed snem. Większą dawkę należy przyjmować wieczorem, przed udaniem się na spoczynek. Tabletkę należy wyjąć z opakowania suchymi dłońmi i położyć na języku. Tabletka, po umieszczeniu na języku, szybko się rozpada. Rozpuszczoną tabletkę można połknąć, popijając wodą lub bez popicia. Lek Mirtazapine Bluefish można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu. Uwaga! W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Nie zaleca się podawania leku pacjentom poniżej 18 roku życia. Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku w tej grupie pacjentów.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: zwiększony apetyt i zwiększenie masy ciała, uspokojenie, senność, ból głowy, suchość w jamie ustnej. Często: letarg, zawroty głowy, drgawki lub drżenie, nudności, biegunka, wymioty, wysypka, wykwity skórne, bóle stawów i/lub mięśni, bóle pleców, zawroty głowy, niedociśnienie ortostatyczne (omdlenia podczas nagłej zmiany pozycji ciała), obrzęk (zwykle kostek lub stóp), zmęczenie, marzenia senne, dezorientacja, uczucie lęku, zaburzenia snu. Niezbyt często: uczucie pobudzenia lub podniecenia, nietypowe odczucia skórne (np. palenie, pieczenie czy mrowienie), zespół niespokojnych nóg, omdlenia, nienaturalne odczucia w jamie ustnej, niskie ciśnienie krwi, koszmary senne, pobudzenie, halucynacje, nagląca potrzeba ruchu. Rzadko: żółte zabarwienie gałek ocznych lub skóry, drganie mięśni lub skurcze. Lek może upośledzać sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na mirtazapinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, padaczkę, choroby serca, niskie ciśnienie krwi, schizofrenię, zaburzenia afektywne dwubiegunowe (naprzemienne okresy podwyższonego nastroju/podniecenia i depresji), jaskrę, cukrzycę, zaburzania oddawania moczu. Gdy przyjmujesz inne leki. Nie należy stosować leku Mirtazapine Bluefish w skojarzeniu z: inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO), ani przed upływem dwóch tygodni od zakończenia ich przyjmowania. Nie należy również rozpoczynać stosowania leku Mirtazapine Bluefish przed upływem dwóch tygodni od zakończenia przyjmowania inhibitorów MAO. Do inhibitorów MAO należą moklobemid, tranylcypromina (leki przeciwdepresyjne), selegilina (stosowana w leczeniu choroby Parkinsona). Należy zachować ostrożność stosując lek Mirtazapine Bluefish w skojarzeniu z: innymi lekami przeciwdepresyjnymi; lekami stosowanymi w leczeniu lęku i bezsenności; lekami stosowanymi w leczeniu schizofrenii; lekami stosowanymi w leczeniu alergii; lekami stosowanymi w leczeniu silnego bólu, lekami stosowanym i leczeniu zakażeń (takimi, jak leki przeciwbakteryjne np.erytromycyna, leki przeciwgrzybicze jak np. ketokonazol i leki stosowane w leczeniu HIV/AIDS takie jak np. inhibitory proteazy HIV; cymetydyną (lek stosowany w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy); lekami przeciwpadaczkowymi (takimi jak karbamazepina i fenytoina); lekami stosowanymi w leczeniu gruźlicy  (ryfampicyna); lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, a także, o lekach, które planujesz przyjmować. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Stosowanie w ciąży jest ograniczone do przypadków gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.