×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Actisept - Povidonum iodinatum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład jodopowidon
Postać krem
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie antyseptyczne
odkażające

Wskazania do stosowania

W zapobieganiu oraz leczeniu zakażeń skóry i błon śluzowych wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy (liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyraki, wyprzenia grzybicze zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych stóp, łupież skóry owłosionej).

Do odkażania ran, zwłaszcza powierzchniowych po małych zabiegach chirurgicznych, małych powierzchni oparzeń, strupów i owrzodzeń, szczególnie podudzi.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Krem należy stosować na zmienione chorobowo miejsca na skórze, rany czy oparzenia raz lub dwa razy na dobę, bezpośrednio lub w opatrunku okluzyjnym.

Kremu nie można stosować dłużej niż 14 dni.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na substancję czynną (powidon jodowany) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą kremu, zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego, zaburzenia czynności nerek.

Gdy stosujesz inne leki. Nie należy stosować produktu leczniczego z innymi produktami przeznaczonymi do stosowania na skórę. Nie stosować u pacjentów leczonych równocześnie produktami litu.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Krem może być stosowany w ciąży jedynie wtedy, gdy jego zastosowanie u matki jest bezwzględnie konieczne, a stosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Nie stosować produktu leczniczego do odkażania brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią. Unikać stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią, gdyż jod wchłonięty do organizmu przenika przez barierę łożyskową i do mleka matki.

Skutki uboczne

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (podrażnienia i odczyny uczuleniowe).

Stosowanie na duże powierzchnie ran i oparzeń (ponad 30%), może prowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych, takich jak kwasica metaboliczna, hipernatremia oraz zaburzenia czynności nerek.

Actisept nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.