Lopacut - Loperamidi hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek loperamidu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie przeciwbiegunkowe

Wskazania:

Łagodzenie objawów nagłej, krótkotrwałej biegunki (ostra biegunka) u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: początkowo 2 tabletki a następnie 1 tabletka po każdym luźnym stolcu, jednak nie wcześniej niż 2-3 godziny po przyjęciu dawki początkowej. Maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 6 tabletek w przypadku dorosłych (maksymalna dawka dobowa to 12 mg) i 4 tabletki w przypadku młodzieży (maksymalna dawka to 8 mg).   Uwaga! Jeśli biegunka nie ustąpi po 2 dniach leczenia, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zaparcia,suchość w jamie ustnej, wzdęcia, skurcze i kolki brzuszne, ból brzucha, nudności, wymioty, zawroty głowy, ból głowy. Ponadto mogą wystąpić następujące działania niepożądane: senność, obniżony poziom świadomości, problemy z oddawaniem moczu (zatrzymanie moczu), niedrożność jelit, wzdęcie (rozdęcie brzucha), powiększona okrężnica (toksyczne rozszerzenie okrężnicy), niestrawność (dyspepsja), reakcje alergiczne.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy i senność może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na  loperamid lub którykolwiek  z pozostałych składników leku Lopacut, krew w stolcu lub jeśli biegunce towarzyszy wysoka gorączka, zapalenie jelita grubego, zaparcia, rozdęcia brzucha, długotrwałą biegunkę, zaburzenia czynności wątroby.   Gdy stosujesz inne leki. Niektóre leki mogą wywoływać wpływ na lek Lopacut jak również Lopacut może wpływać na inne leki, jeśli stosowane są jednocześnie. Przykładem takich leków są: cholestyramina (zmniejsza stężenie cholesterolu w surowicy), chinidyna (koryguje rytm serca), werapamil (obniża ciśnienie tętnicze), rytonawir (lek stosowany przeciwko HIV/AIDS), cyklosporyna (lek immunosupresyjny), erytromycyna i klarytromycyna (antybiotyki), leki przeciwcholinergiczne (stosowane w leczeniu choroby Parkinsona i astmie).   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Możliwość zastosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.