Gembin - Gemcitabinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład gemcytabina
Postać koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie cytostatyczne

Wskazania:

Lek Gembin jest stosowany w leczeniu następujących rodzajów raka: niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP), sam lub w połączeniu z cisplatyną; rak trzustki; rak piersi, w połączeniu z paklitakselem; rak jajnika, w połączeniu z karboplatyną; rak pęcherza moczowego, w połączeniu z cisplatyną.

Dawkowanie:

Dożylnie, w postaci infuzji (kroplówka). Częstość podawania leku Gembin zależy od rodzaju raka, z powodu którego pacjent jest leczony.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: niskie stężenie hemoglobiny (niedokrwistość), mała liczba białych komórek krwi, mała liczba płytek krwi, trudności w oddychaniu, nudności, wymioty, wysypka skórna, wypadanie włosów, zaburzenia wątroby, krew w moczu, nieprawidłowe wyniki badań moczu (białko w moczu), objawy przypominające grypę (w tym gorączka), obrzęk (opuchlizna w obrębie kostek, palców u rąk, stóp, twarzy). Często: gorączka z towarzyszącą małą liczbą białych komórek krwi (gorączka neutropeniczna), jadłowstręt, ból głowy, bezsenność, senność, kaszel, katar, zaparcia, biegunka, ból, zaczerwienie, obrzęk lub owrzodzenie jamy ustnej, świąd, potliwość, ból mięśni, ból pleców, gorączka, osłabienie, dreszcze. Niezbyt często: śródmiąższowe zapalenie płuc, skurcz dróg oddechowych, nieprawidłowy obraz prześwietlenia klatki piersiowej (bliznowacenie płuc). Rzadko: atak serca (zawał mięśnia sercowego), niskie ciśnienie krwi, łuszczenie się skóry, powstawanie wrzodów lub pęcherzy, reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Bardzo rzadko: zwiększenie liczby płytek krwi, ciężkie reakcje alergicznie, powstawanie odleżyn na skórze i powstawanie ciężkich pęcherzy na skórze. Działania niepożądane, których częstość występowania jest nieznana: arytmia, ciężki stan zapalny płuc powodujący niewydolność oddechową, nawrót objawów popromiennych mogący wystąpić na skórze, która wcześniej była poddana radioterapii, płyn w płucach, toksyczność radioterapii (bliznowacenie pęcherzyków płucnych związane z naświetlaniem), niedokrwienne zapalenie okrężnicy, niewydolność serca, niewydolność nerek, zgorzel palców u rąk lub stóp, ciężkie uszkodzenie wątroby (w tym niewydolność wątroby), udar. Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną. Lek Gembin może powodować senność. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych maszyn do czasu stwierdzenia, że stosowanie leku Gembin nie powoduje zaburzeń sprawności psychomotorycznej.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na  gemcytabinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Gembin, choroby wątroby, serca lub choroby naczyń, chorobę alkoholową, padaczkę lub jeśli jesteś po radioterapii bądź masz mieć radioterapię, problemy z oddychaniem. Gdy stosujesz inne leki. Należy powiedzieć lekarzowi lub szpitalnemu farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również szczepieniach oraz tych lekach, które wydawane są bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. W okresie ciąży należy unikać stosowania leku Gembin. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.