Polopiryna Complex - Acidum acetylsalicylicum + Phenylephrini bitartras + Chlorphenamini maleas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Lek zaleca się stosować w kompleksowym leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka; dreszcze; ból gardła; bóle mięśniowe i kostno-stawowe; bóle głowy (m.in., spowodowane zmniejszeniem drożności zatok przynosowych w wyniku obrzęku błony śluzowej nosa i ograniczenia jego drożności);  obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa; nadmierna wydzielina śluzowa z nosa; kichanie; łzawienie z oczu. 

Dawkowanie:

Doustne. Lek zaleca się stosować po posiłku. Podczas stosowaniu leku Polopiryna Complex nie należy spożywać alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz działania niepożądane ze strony układu nerwowego.  Nie należy podawać leku pacjentom w wieku poniżej 16 lat.

Możliwe skutki uboczne:

Jak każdy lek, Polopiryna Complex może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. 

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Gdy masz  uczulenie (nadwrażliwość) na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, przebiegające z objawami takimi jak: skurcz oskrzeli, katar sienny, wstrząs. Gdy masz astmę oskrzelową, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, gorączkę sienną lub obrzęk błony śluzowej nosa.  Gdy masz czynną chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy oraz stany zapalne lub krwawienia z przewodu pokarmowego (może dojść do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego lub uczynnienia choroby wrzodowej). Gdy masz ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca, zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia, małopłytkowość) oraz gdy jeseś jednocześnie leczony środkami przeciwzakrzepowymi (np. pochodne kumaryny, heparyna). Gdy masz niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (rzadka choroba dziedziczna). Gdy przyjmujesz metotreksat w dawkach 15 mg tygodniowo lub większych, ze względu na szkodliwy wpływ na szpik kostny. Gdy masz chorobę sercowo-naczyniową, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, jaskrę z zamkniętym kątem przesączania,  nadczynność tarczycy,  przerost prostaty,  chromochłonny guz nadnerczy. Gdy przyjmujesz jednoczesnie inhibitory monoaminooksygenazy (MAOI) lub w czasie 14 dni od zakończenia terapii MAOI. Gdy masz młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów i (lub) toczeń układowy oraz zaburzenia czynności wątroby, gdyż zwiększa się toksyczność salicylanów.  Gdy jesteś w ciaży lub przypuszczasz, że jesteś w ciaży lub karmisz piersią.   

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.