Apap Junior - Paracetamolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład paracetamol
Postać granulat
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Pediatria
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe
Zamów w doz.pl Apap Junior, 250 mg, granulat, 10 saszetek

Wskazania:

Gorączka. Ból łagodny lub umiarkowany.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawka leku Apap Junior zależy od wieku i masy ciała, zwykle jednorazowa dawka wynosi 10–15 mg paracetamolu na kilogram masy ciała, do całkowitej dawki dobowej do 60-75 mg/kg masy ciała. Odpowiedni odstęp między dawkami zależy od objawów i maksymalnej całkowitej dawki dobowej. Należy zachować co najmniej 6-godzinny odstęp pomiędzy dwiema dawkami, co oznacza podawanie leku maksymalnie 4 razy na dobę. Dzieci w wieku 4-8 lat (17-25 kg) - jednorazowo 1 saszetka (250 mg paracetamolu). Maksymalna dawka dobowa 4 saszetki (1000 mg paracetamolu). Nie należy przyjmować leku Apap Junior po posiłku. Granulat należy przyjąć bezpośrednio do jamy ustnej na język, a następnie połknąć bez popijania wodą.   Uwaga! Paracetamol może wpływać na oznaczanie stężenia kwasu moczowego i cukru we krwi.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko: niedokrwistość, małopłytkowość, zaburzenia czynności trzustki, stany zapalne trzustki, objawy alergiczne, pokrzywka, alergie na pożywienie i leki, choroby nerek. Lek Apap Junior nie wpływa sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, chorobę alkoholową, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, anemię hemolityczną, zespół Gilberta (dziedziczna żółtaczka niehemolityczna). Gdy stosujesz inne probenecyd (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej/podagry), leki potencjalnie uszkadzające wątrobę, np. fenobarbital (tabletki nasenne), fenytoina, karbamazepina, prymidon (leki przeciwpadaczkowe) i ryfampicyna (stosowana w leczeniu gruźlicy), metoklopramid i domperydon (stosowane w leczeniu nudności), leki spowalniające opróżnianie żołądka, cholestyraminę, leki zmniejszające krzepliwość krwi (doustne leki przeciwzakrzepowe, szczególnie warfaryna). Jednoczesne podawanie paracetamolu i AZT (zydowudyny, leku stosowanego w zakażeniach HIV) zwiększa tendencję do zmniejszania się liczby białych krwinek (neutropenii), co zaburza układ odpornościowy i zwiększa ryzyko zakażeń. Dlatego lek Apap Junior można przyjmować równocześnie z zydowudyną jedynie na zalecenie lekarza.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. W czasie ciąży i karmienia piersią dozwolone jest stosowane leku w dawkach leczniczych.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.