Orilukast - Montelukastum natricum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa montelukastu
Postać tabletki
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Choroby płuc
Alergologia
Działanie przeciwastmatyczne
przeciwzapalne

Wskazania:

 W celu zapobiegania występowaniu objawów astmy w ciągu dnia i w nocy. - pomaga  zapobiegać zwężaniu się dróg oddechowych wywoływanemu wysiłkiem fizycznym. - stosowany w leczeniu astmy może również łagodzić objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. 

Dawkowanie:

Doustne. Lek Orilukast należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek należy przyjmować nawet wówczas, gdy u pacjenta nie występują żadne objawy astmy lub gdy wystąpi ostry napad astmy. Tabletkę należy połknąć popijając odpowiednią ilością płynu (np.szklanką wody). 

Możliwe skutki uboczne:

zakażenie górnych dróg oddechowych; zwiększoną skłonność do krwawień; reakcje alergiczne, w tym wysypkę, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu; zmiany zachowania i nastroju [zaburzenia snu, w tym koszmary senne, omamy, lunatykowanie, drażliwość, niepokój, niepokój ruchowy, pobudzenie, w tym zachowanie agresywne lub wrogość, drżenie, depresja, trudności w zasypianiu, myśli i zachowania samobójcze (bardzo rzadko]; zawroty głowy, senność, mrowienie i (lub) drętwienie, drgawki; kołatanie serca krwawienie z nosa biegunkę, suchość w jamie ustnej, niestrawność, nudności, wymioty; zapalenie wątroby; siniaczenie, świąd, pokrzywkę, tkliwe czerwone guzki pod skórą najczęściej występujące na goleniach (rumień guzowaty); bóle stawów lub mięśni, kurcze mięśni;| zmęczenie, złe samopoczucie, obrzęk, gorączkę.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie (nadwrażliwość) na montelukast lub którykolwiek z pozostałych składników leku Orilukast Gdy masz objawy przypominające grypę, mrowienie lub drętwienie rąk lub nóg, nasilenie objawów płucnych i (lub) wysypka. Gdy zażywasz kwas acetylosalicylowy (aspiryny) lub inne leki przeciwzapalne.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.