Fluxemed - Fluoxetinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fluoksetyna
Postać kapsułki twarde
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Działanie przeciwdepresyjne
Zamów w doz.pl Fluxemed, 20 mg, kapsułki twarde, 30 szt.

Wskazania:

Dorośli: Depresja, natrętne myśli i zachowania obsesyjne, żarłoczność (przymus objadania się). Dzieci i młodzież w wieku 8 lat i powyżej: Epizody depresji o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, gdy objawy depresji nie ustępują po 4-6 sesjach psychoterapii. U dzieci i osób młodym z depresją o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego lek Fluxemed należy stosować tylko w połączeniu z jednoczesną terapią psychologiczną. 

Dawkowanie:

Doustne. Lek Fluxemed należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Możliwe skutki uboczne:

 Lek Fluxemed może pogarszać zdolność oceny sytuacji, zdolność myślenia i sprawnośc motoryczną. Należy to uwzględnić, wykonując czynności wymagające zwiększonej uwagi,jak np. prowadzenie pojazdów lub obsługa urządzeń mechanicznych w ruchu. Ogólne: nadwrażliwość i reakcje alergiczne, takie jak świąd, wysypka, pokrzywka z gorączką, czasem z obrzękiem skóry, błon śluzowych i innych części ciała, zapalenie naczyń, gorączka, ból stawów; dreszcze, podrażnienie skóry po ekspozycji na silne światło słoneczne; w bardzo rzadkich przypadkach zespół Lyell’a (niebezpieczny stan przebiegający z zakażeniem skóry). Układ pokarmowy: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jak biegunka, nudności, wymioty, niestrawność, trudności w połykaniu, zaburzenia smaku; suchość jamy ustnej; rzadko nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby oraz bardzo rzadko przypadki odczynów wątrobowych. Układ nerwowy. ból głowy, zaburzenia snu (np. niezwykłe sny, bezsenność), zawroty głowy, zmniejszenie masy ciała, zmęczenie, senność i ospałość, nadmierna wesołość; nieprawidłowe krótkotrwałe ruchy, takie jak drganie mięśni, zaburzenia koordynacji ruchów mięśni, drżenie, skurcze mięśni, drgawki, niepokój psychoruchowy; odnotowano omamy, reakcje maniakalne, dezorientacja, pobudzenie, lęk i nerwowość, zaburzenia koncentracji i procesów myślowych, napady paniki, ale objawy te mogą być wynikiem choroby podstawowej; bardzo rzadko zespół serotoninergiczny z takimi objawami, jak wysoka gorączka, drgania mięśni, dezorientacja i lęk. Układ moczowo-płciowy: trudności w oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu. Układ rozrodczy: opóźnienie lub brak orgazmu, przedłużający się wzwód prącia, mlekotok. Różne: łysienie, ziewanie, zaburzenia widzenia, jak nieostre widzenie, rozszerzenie źrenic, pocenie się, rozszerzenie naczyń, bóle stawów, bóle mięśni, spadki ciśnienia tętniczego krwi, wybroczyny; w rzadkich przypadkach krwotoki z dróg rodnych, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz inne krwawienia w obrębie skóry lub błon śluzowych; może wystąpić zmniejszenie stężenia sodu we krwi, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku, przyjmujących leki moczopędne lub z niedoborem płynów z innych przyczyn. Układ oddechowy: zapalenie gardła i trudności w oddychaniu; rzadko opisywano zapalenia tkanki płucnej. Dzieci i młodzież (8-18 lat) fluoksetyna może spowalniać wzrost oraz prawdopodobnie opóźniać dojrzewanie płciowe.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz reakcję alergiczna na fluoksetynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; Gdy zażywasz leki przeciwdepresyjne, leki przeciwparkinsonowskie, antybiotyki (np. linezolid) lub leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) lub gdy w ciągu ostatnich dwóch tygodni stosowałeś nieodwracalne inhibitory MAO (np. tranylcyprominę, selegilinę). Nie należy stosować żadnego z inhibitorów MAO przez następne 5 tygodni po zakończeniu leczenia lekiem Fluxemed. Gdy masz cukrzycę, drgawki, padaczke, zaburzenia pracy wątroby, nerek lub serca  Gdy występowała lub występuje u Ciebie mania, skłonność do krwawień; Gdy stosujesz leki lub preparat ziołowy zawierający ziele dziurawca (Hypericum perforatum). Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią  

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.