Montelukast Stada - Montelukastum natricum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa montelukastu
Postać tabletki do żucia
tabletki powlekane
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Choroby płuc
Alergologia
Działanie przeciwzapalne
przeciwastmatyczne

Wskazania:

Leczenie pacjentów, u których astma nie jest w wystarczającym stopniu kontrolowana za pomocą dotychczasowego leczenia i wymagają oni dodatkowego leczenia. U pacjentów w wieku od 2 do 14 lat lek Montelukast Stada może być również stosowany zamiast małych dawek wziewnych kortykosteroidów u pacjentów z astmą przewlekłą o łagodnym nasileniu, u których w wywiadzie nie wystąpiły w ostatnim czasie ciężkie napady astmy. U pacjentów powyżej 15 lat z astmą , u których lek Montelukast Stada jest wskazany w leczeniu astmy, może również łagodzić objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Zapobieganie astmie, w której dominującym objawem jest skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym.   Uwaga! Lek Montelukast Stada nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmy.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz. Lek należy przyjmować wieczorem. Tabletki do żucia stosować 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po nim. Tabletki powlekane można przyjmować niezależnie od posiłku.

Możliwe skutki uboczne:

Często:  ból brzucha, ból głowy, wzmożone pragnienie. Inne działania niepożądane: zwiększona skłonność do krwawień, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia snu, w tym koszmary senne, omamy, bezsenność, drażliwość, nerwowość, pobudzenie, w tym agresywne zachowanie, zawroty głowy, senność, parestezje, napady drgawkowe, kołatanie serca, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, niestrawność, nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby, siniaczenie, pokrzywka, świąd, wysypka, bóle stawów, bóle mięśni, w tym kurcze mięśni, astenia lub zmęczenie, złe samopoczucie, obrzęk.   W bardzo rzadkich przypadkach lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.   Gdy przyjmujesz fenytoinę, fenobarbital, ryfampicynę. Ponadto należy poinforomwać lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia ograniczone jest do przypadków, gdy zostanie to uznane za bezwzględnie konieczne.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.