Vicks MedExpecto - Guaifenesinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład gwajafenezyna
Postać syrop
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Otolaryngologia
Medycyna rodzinna
Działanie wykrztuśne

Wskazania:

Działanie rozrzedzające śluz i ułatwiające wykrztuszanie w kaszlu w przebiegu: - przeziębień i chorób grypopodobnych, - ostrego zapalenia oskrzeli 

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 14 lat: zażywać 200 mg gwajafenezyny, tj. 15 ml (jedna miarka - do poziomu kreski) co 4 godziny. Stosować maksymalnie sześć razy na dobę. Nie stosować dawek większych od zalecanych. Nie naleŜy stosować syropu przed snem 

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym nudności, wymioty lub biegunka. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, które mogą mieć ciężki przebieg, takie jak trudności w przełykaniu, obrzęk („opuchnięcie”) twarzy, warg, języka lub gardła, silne swędzenie z wysypką lub obrzękiem skóry, głęboka nieprzytomność (śpiączka), splątanie (dezorientacja), powolna praca serca (bradykardia), skurcz oskrzeli, trudności w oddychaniu (duszność), zmniejszenie liczby białych krwinek (granulocytopenia) oraz wstrząs anafilaktyczny.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie (nadwrażliwość) na gwajafenezynę, lewomentol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Vicks MedExpecto o smaku miodu i imbiru na kaszel mokry. Gdy masz zaburzenia czynności nerek, miastenię gravis,  Gdy masz przewlekły lub uporczywy kaszel w przebiegu astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy płuc bądź z powodu palenia tytoniu, Gdy masz ciężką chorobę żołądka i jelit. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Szczególnie:  - leków uspokajających, - leków zwiotczających mięśni  Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.