Ulotka leku - dawkowanie, działanie, zastosowanie

Paracetamol LGO - Paracetamolum - zastosowanie i działanie lecznicze

Podstawowe informacje
Skład paracetamol
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania:

Lek stosowany jest w leczeniu: bólu głowy, bólu gardła, migreny, bólu zębów, bólów kostnych, stawowych i mięśniowych, bolesnego miesiączkowania. Ponadto, lek może być stosowany w przeziębieniach oraz w stanach grypopodobnych.  

Dawkowanie:

>Doustne. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat Doustnie, 2 tabletki. W razie konieczności dawkę można powtarzać co 4 godziny, do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 g (8 tabletek). Dzieci w wieku od 6 do 12 lat Doustnie, od pół do 1 tabletki. W razie konieczności dawkę można powtarzać co 4 godziny, do 4 razy na dobę. Nie wolno przekraczać dawki 4 tabletek w ciągu doby. Nie należy podawać leku dzieciom w wieku poniżej 6 lat, chyba że zaleci to lekarz. Nie przekraczać zalecanego dawkowania. Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni.  W czasie stosowania leku Paracetamol LGO nie należy jednocześnie spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

>Rzadko: reakcje alergiczne, np. wysypka skórna pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zapalenie trzustki uszkodzenie wątroby, powiększenie wątroby, żółtaczka. Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby płytek krwi (trombocytopenia) zwiększenie stężenia utlenionej hemoglobiny we krwi (methemoglobinemia) zmniejszenie liczby krwinek białych zwanych granulocytami (agranulocytoza). 

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Paracetamol LGO, Jeśli cierpisz na chorobę alkoholową, Gdy masz ciężką niewydolność wątroby lub nerek. Gdy masz niedobor białka zwanego dehydrogenazą glukozo-6-fosforanową (u tych pacjentów może dojść do uszkodzenia krwinek czerwonych) i reduktazy methemoglobinowe. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Szczególnie o lekach tj: leki przyspieszające opróżnianie żołądka (np. metoklopramid, domperidon), cholestyramina (lek obniżający stężenie cholesterolu we krwi), leki przeciwzakrzepowe, leki  nasenne lub przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina) oraz rifampicyna (antybiotyk), salicylamid (lek przeciwzapalny, przeciwgorączkowy i przeciwbólowy), inhibitory MAO (leki przeciwdepresyjne),  niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofenu)  Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku w okresie ciąży i karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.