Terbilum - Terbinafini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek terbinafiny
Postać krem
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwgrzybicze
Zamów w doz.pl Terbilum, 1 % (10 mg/g), krem, 15 g, tuba

Wskazania:

- grzybica stóp, - grzybica fałdów skórnych, - grzybica skóry gładkiej, - drożdżyca skóry, - łupież pstry.  

Dawkowanie:

Lek  należy stosować na dokładnie oczyszczoną i osuszoną powierzchnię skóry. Na miejsca chorobowo zmienione i ich okolice należy nanieść cienką warstwę kremu i lekko wetrzeć w skórę. W przypadku gdy zakażony obszar dotyczy fałdów skórnych (np. między palcami, pod pachą, pod piersiami, między pośladkami, w pachwinach), miejsce, na które naniesiono krem, można przykryć gazą. Jest to zalecane szczególnie przed snem.  Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: Grzybica stóp (Tinea pedis): raz na dobę przez 1 tydzień. Grzybica fałdów skórnych (np. Tinea cruris): raz na dobę przez 1 tydzień. Drożdżyca skóry (Cutaneous candidiasis): raz na dobę przez 1 tydzień. Grzybica skóry gładkiej: raz na dobę przez 1 tydzień. Łupież pstry (Pityriasis versicolor): raz na dobę przez 2 tygodnie. Poprawę objawów klinicznych uzyskuje się zazwyczaj już po kilku dniach stosowania leku Terbilum. Lek należy stosować przez cały zalecany czas, ponieważ stosowanie nieregularne lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby. Jeżeli po upływie 2 tygodni leczenia nie nastąpi poprawa, należy zgłosić się do lekarza.

Możliwe skutki uboczne:

Sporadycznie, u niektórych osób w miejscu stosowania leku Terbilum może wystąpić zaczerwienienie skóry, świąd lub pieczenie. 

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na terbinafinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. 

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.