Xgeva - Denosumab - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład denozumab
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Onkologia kliniczna
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie zmniejsza resorpcje kości

Wskazania:

Lek jest stosowany u dorosłych chorych na raka w celu zapobiegania poważnym komplikacjom spowodowanym przez przerzuty do kości (np. złamaniom, uciskowi rdzenia kręgowego, konieczności zastosowania radioterapii lub operacji).

Dawkowanie:

Wstrzyknięcie podskórne. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.    Uwaga! W czasie leczenia lekiem XGEVA należy przyjmować suplementy wapnia i witaminy D.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo częste działania niepożądane: duszność, biegunka. Częste działania niepożądane: niskie stężenie wapnia we krwi (hipokalcemia),niskie stężenie fosforu we krwi (hipofosfatemia),uporczywy ból i (lub) niegojące się rany w jamie ustnej lub szczęce, usunięcie zęba, nadmierne pocenie się. Niezbyt częste działania niepożądane: obrzęk i zaczerwienienie skóry, które jest ciepłe i tkliwe uciskowo (zapalenie tkanki łącznej), któremu może towarzyszyć gorączka oraz dreszcze, świszczący oddech lub trudności z oddychaniem, opuchnięcie twarzy, warg, języka lub innych części ciała; wysypka, swędzenie lub pokrzywka na skórze (objawy reakcji alergicznej). Uwaga! Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi oraz dentyście, jeśli w trakcie stosowania leku XGEVA wystąpią którekolwiek z tych objawów: ból w jamie ustnej lub ból szczęki, opuchlizna lub niegojące się rany w jamie ustnej lub szczęce, drętwienie lub uczucie ciężkości szczęki, wypadanie zębów. Objawy te mogą oznaczać uszkodzenie kości szczęki (martwica kości szczęki).   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie (nadwrażliwość) na denosumab lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, niski poziom wapnia w organizmie.   Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza  przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Szczególnie gdy przyjmujesz inne leki zawierające denosumab, bisfosfoniany.    Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek XGEVA nie jest zalecany do stosowania u kobiet w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym przyjmujące lek XGEVA powinny stosować skuteczne metody antykoncepcyjne. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.