Ibufen Baby - buprofenum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego).Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni towarzyszące przeziębieniu i grypie, bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia), bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne,bóle zębów, w tym bóle na skutek ząbkowania, bóle głowy, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. 

Dawkowanie:

Doodbytniczo. Zwykle stosowana dawka - niemowlęta od 3 do 9 miesięcy (od 6 do 8 kg) 1 czopek 3 razy na dobę, w odstępach co 6 do 8 godzin. Nie stosować więcej niż 3 czopki w ciągu doby. Dzieci od 9 miesięcy do 2 lat (od 8 do 12 kg) 1 czopek 4 razy na dobę, w odstępach co 6 godzin. Nie stosować więcej niż 4 czopki w ciągu doby. Nie należy przekraczać jednorazowej dawki 10 mg/kg masy ciała. Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20-30 mg na kg masy ciała, podzielona na 3 do 4 pojedynczych dawek.   Bez konsultacji z lekarzem pacjent nie powinien stosować produktu dłużej niż 3 dni. Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia można podać produkt leczniczy tylko po konsultacji lekarskiej. Produkt leczniczy przeznaczony do doraźnego stosowania. Jeżeli objawy utrzymują się lub nasilają lub jeśli wystąpią nowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 3 miesiąca życia. Nie stosować u dzieci o wadze poniżej 6 kg. 

Możliwe skutki uboczne:

Niezbyt częste:  zgaga, niestrawność, biegunka, ból brzucha, nudności, miejscowe podrażnienie odbytu; bóle głowy; wysypki skórne; pokrzywka i świąd. Rzadkie: wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka; zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i uczucie zmęczenia. W pojedynczych przypadkach opisywano: depresję, reakcje psychotyczne i szumy uszne; obrzęki.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na ibuprofen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia czynności serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, toczeń rumieniowaty, choroby odbytu i odbytnicy, choroby przewodu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna).   Gdy stosujesz inne leki. Ibuprofenu (podobnie jak innych leków z grupy NLPZ) nie należy stosować jednocześnie z poniżej wymienionymi lekami:kwasem acetylosalicylowym, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub lekami przeciwbólowymi, lekami moczopędnymi oraz przeciwnadciśnieniowymi, lekami przeciwzakrzepowymi, litem, metotreksatem, zydowudyną, kortykosteroidami, cyklosporyną, digoksyną, takrolimusem, mifeprystonem, antybiotykami z grupy chinolonów, glikozydami nasercowymi, aminoglikozydami, probenecydem, doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.