Aspifox - Acidum acetylsalicylicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwas acetylosalicylowy
Postać tabletki dojelitowe
Kategoria Krew i układ krwiotwórczy
Specjalności Kardiologia
Działanie zmniejsza krzepliwość krwi
Zamów w doz.pl Aspifox, 75 mg, tabletki dojelitowe, 56 szt.

Wskazania:

Ograniczenie ryzyka tworzenia się zakrzepów  krwi.   Uwaga! Ten lek nie jest zalecany do stosowania w sytuacjach wymagających nagłej pomocy. Może być stosowany jedynie profilaktycznie.

Dawkowanie:

Doustnie. Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Tabletki należy połykać w całości, popijając wystarczającą ilością płynu (1/2 szklanki wody). Tabletki mają otoczkę, która nie rozpada się w żołądku i zapobiega podrażnieniu jelit i dlatego nie należy ich kruszyć, łamać ani żuć.   Uwaga!Podczas stosowania leku Aspifox należy unikać spożywania alkoholu. Spożywanie alkoholu może potencjalnie zwiększyć ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego i przedłużyć czas krwawienia.

Możliwe skutki uboczne:

Często: niestrawność, zwiększona skłonność do krwawień. Niezbyt często: pokrzywka, katar, trudności w oddychaniu. Rzadko : ciężkie krwawienie z żołądka lub jelit, krwawienie w obrębie mózgu; zmiany liczby krwinek we krwi, nudności i wymioty, skurcz dolnych dróg oddechowych, napad astmy, zapalenie naczyń krwionośnych, siniaki z purpurowymi plamami (krwawienie w obrębie skóry), ciężkie reakcje alergiczne, reakcje nadwrażliwości, takie jak obrzęk np. ust, twarzy lub ciała lub wstrząs, nieprawidłowe, obfite lub przedłużające się krwawienia miesiączkowe. Działanie niepożądane o nieznanej częstości: dzwonienie w uszach (szumy uszne) lub osłabienie słuchu, ból głowy, zawroty głowy, owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy i perforacja, przedłużony czas krwawienia, zaburzenie czynności nerek, zaburzenie czynności wątroby, duże stężenie kwasu moczowego we krwi.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub którykolwiek z pozostałych składników leku Aspifox, napad astmy oskrzelowej lub obrzęk niektórych części ciała, np. twarzy, ust, gardła lub języka (obrzęk naczynioruchowy) po przyjęciu salicylanów lub leków z grupy NLPZ, owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy, lub inny rodzaj krwawienia tak jak udar mózgu, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, dnę moczanową.   Gdy przyjmujesz inne leki rozrzedzające krew lub zapobiegające tworzeniu się zakrzepów (np. warfaryna, heparyna, klopidogrel), zapobiegające odrzuceniu narządu po przeszczepie (cyklosporyna, takrolimus), lek na nadciśnienie, digoksynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne, steroidy, leki stosowane w dnie moczanowej, leki przeciwpadaczkowe, acetazolamid (stosowany w leczeniu jaskry), metotreksat ( w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień), leki przeciwcukrzycowe, leki przeciwdepresyjne.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.