×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Aspar - Magnesii hydroaspartas, Kalii hydroaspartas - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Uzupełnianie niedoborów magnezu i potasu (nie wymagających podawania pierwiastków drogą dożylną): przy niemiarowościach i nadpobudliwości serca (zwłaszcza na tle niedoboru magnezu i potasu), profilaktycznie w chorobie niedokrwiennej serca, przy zagrożeniu zawałem, w rekonwalescencji pozawałowej, po przebytych chorobach zakaźnych lub zabiegach chirurgicznych, w przebiegu których doszło do utraty magnezu i potasu,  jako lek przeciwdziałający ubocznym skutkom długotrwałego stosowania glikozydów nasercowych i leków moczopędnych (np. tiazydów, furosemidu).

Dawkowanie

Doustnie. O ile lekarz nie przepisze inaczej stosuje się od 2 do 6 tabletek na dobę w 2 dawkach podzielonych, po posiłku. Wchłanianie magnezu zmniejsza się w obecności fosforanów, wapnia, lipidów w diecie.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia czynności nerek, zakażenia dróg moczowych, nużliwość mięśniową (myasthenia gravis), chorobę wrzodową żołądka.

Gdy przyjmujesz leki moczopędne oszczędzające potas oraz inne leki zawierające potas, tetracykliny, związki fluoru, leki przeciwzakrzepowe.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Przy stosowaniu leku w czasie ciąży wskazana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który wskaże właściwą dawkę leku.

Skutki uboczne

Rzadko, zwłaszcza u chorych z zaburzeniami czynności nerek może wystąpić podwyższony poziom potasu z nieregularną i wolną pracą serca lub podrażnienie przewodu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, biegunka, wymioty).

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.