×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Menveo - Vaccinum meningococcinum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Szczepionka Menveo stosowana jest w celu czynnego uodpornienia młodzieży (w wieku od 11lat) i dorosłych narażonych na kontakt z bakteriami dwoinki zapalenia opon mózgowych(Neisseria meningitidis) grup serologicznych A, C, W135 i Y, w celu zapobiegania chorobie inwazyjnej.

Dawkowanie

Domięśniowo. Szczepionkę podaje się zwykle w mięsień naramienny. Szczepionkę należy podawać zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

 

Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim. Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Menveo nie powinna być osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.

 

Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek ze składników szczepionki, zaburzenia krzepnięcia krwi.

 

Gdy przyjmujesz leki wpływające na aktywność układu odpornościowego. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również, tych które wydawane są bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Lekarz może zalecić podanie szczepionki Menveo, jeśli jest duże ryzyko zakażenia meningokokami grupy A, C, W135 i Y.

Skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane zgłaszane podczas badań klinicznych zazwyczaj występowały tylko przez 1-2 dni i nie były poważne. Bardzo często: ból głowy, nudności, ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia (≤ 50 mm), stwardnienie lub obrzęk (≤ 50 mm) w miejscu wstrzyknięcia, swędzenie w miejscu wstrzyknięcia, złe samopoczucie. Często: wysypka, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia (>50 mm), stwardnienie lub obrzęk (>50 mm) w miejscu wstrzyknięcia, gorączka ≥38°C, dreszcze. Niezbyt często: zawroty głowy.

 

Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Bardzo rzadko po szczepieniu opisywano zawroty głowy. Może to przejściowo wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.