Irprezide - Irbesartanum, Hydrochlorothiazidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład irbesartan
hydrochlorotiazyd
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi
moczopędne

Wskazania:

Wysokie ciśnienie tętnicze krwi, kiedy zastosowanie irbesartanu lub hydrochlorotiazydu oddzielnie nie zapewnia właściwej kontroli ciśnienia tętniczego krwi.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki można przyjmować w czasie posiłku lub niezależnie od posiłku. Należy starać się przyjmować lek codziennie o tej samej porze.   Uwaga! W trakcie leczenia należy ograniczyć spożywanie alkoholu.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: nudności/wymioty, zaburzenia oddawania moczu, zmęczenie i zawroty głowy (w tym podczas zmiany pozycji z leżącej na siedzącą); badania krwi mogą wykazać zwiększenie aktywności enzymów, które określają czynność mięśni i serca (kinaza kreatynowa) oraz zwiększone stężenia substancji, które określają czynność nerek (azot mocznikowy, kreatynina). Niezbyt często: biegunka, niskie ciśnienie tętnicze krwi, omdlenia, zwiększenie częstości skurczów serca, napadowe zaczerwienienie twarzy, obrzęki i zaburzenia czynności seksualnych (problemy ze sprawnością seksualną). Badania krwi mogą wykazać zmniejszenie stężenia potasu i sodu we krwi.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien wpływać na sprawność psychomotoryczną. Niemniej jednak u niektórych osób, szczególnie na początku leczenia mogą wystąpić zawroty głowy lub uczucie zmęczenia. W przypadku wystąpienia tych objawów, przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, należy porozmawiać z lekarzem.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na irbesartan, hydrochlorotiazyd, sulfonamidy lub którykolwiek z pozostałych składników leku Irprezide, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, trudności w oddawaniu moczu, podwyższony poziom wapnia i zmniejszony poziom potasu we krwi, choroby serca, cukrzycę, toczeń rumieniowaty.   Gdy przyjmujesz inne leki obniżające ciśnienie krwi, lit, preparaty uzupełniające potas, leki oszczędzające potas, leki moczopędne, leki przeczyszczające, leki stosowane w niedoborze witaminy D, leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca, doustne leki przeciwcukrzycowe, insulinę , steroidy, leki stosowane w chorobie nowotworowej, leki przeciwbólowe, leki stosowane w zapaleniu stawów. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Uwaga! O przyjmowaniu leku Irprezide należy poinformować lekarza przed planowanym zabiegiem operacyjnym lub kiedy pacjent ma otrzymać leki znieczulające.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.