Ascofer - Ferrosi gluconas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład glukonian żelaza
Postać drażetki
Kategoria Krew i układ krwiotwórczy
Specjalności Medycyna rodzinna
Hematologia
Działanie uzupełnia niedobory żelaza
Zamów w doz.pl Ascofer, tabletki powlekane, 50 szt.

Wskazania

Niedokrwistości z niedoboru żelaza, niedokrwistość pokrwotoczna, utajony niedobór żelaza (u kobiet w wieku rozrodczym, dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu, osób w podeszłym wieku), zwiększone zapotrzebowanie organizmu na żelazo (ciąża, laktacja, dawcy krwi).

Dawkowanie

Doustnie. Leczniczo - dorośli zwykle 2 tabletki 3 razy na dobę podczas lub po posiłku, a w znacznych niedoborach 2 tabletki 4 razy na dobę; dzieci powyżej 3 roku życia 4-6 mg żelaza na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych. Zapobiegawczo - dorośli około 60 mg (3 tabletki) na dobę w dawkach podzielonych; dzieci 2 mg na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych.

 

Uwaga! Nie należy przyjmować leku równocześnie z kawą, herbatą, mlekiem i potrawami z jaj, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia wchłaniania żelaza.

 

Uwaga! Nie należy samodzielnie stosować leków zawierających żelazo przez dłuższy okres bez zalecenia lekarza. Może to prowadzić do szkodliwego odkładania nadmiaru żelaza w organizmie.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy nadwrażliwość na składniki preparatu, choroby krwi, choroby rozrostowe, uchyłkowatość jelit, marskość wątroby, zaburzenia czynności nerek.

 

Gdy przyjmujesz tetracykliny, fluorochinolony, leki zobojętniające sok żołądkowy, lewodopę, metylodopę, tyroksynę. Należy zachować co najmniej 2 godziny odstęp pomiędzy podaniem leku Ascofer i innych leków doustnych.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku w okresie ciąży i karmienia piersią należy poradzić się lekarza.

Skutki uboczne

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, biegunka, zaparcia).

 

Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.