Losartan Arrow - Losartanum kalicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład losartan potasu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Leczenie nadciśnienia. W celu ochrony nerek u osób z nadciśnieniem i cukrzycą typu 2. W leczeniu osób z przewlekłą niewydolnością serca. Ponadto u osób z wysokim ciśnieniem krwi i pogrubieniem lewej komory serca.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zawroty głowy, niskie ciśnienie krwi, osłabienie, zmęczenie, niski poziom cukru we krwi, wysoki poziom potasu we krwi.   Niezbyt często: senność, ból głowy, zaburzenia snu, kołatanie serca, silny ból w klatce piersiowej, niskie ciśnienie, zmniejszenie ciśnienia krwi występujące podczas wstawania z pozycji leżącej lub siedzącej, duszność, ból brzucha, zaparcia, biegunka, nudności, wymioty, pokrzywka, swędzenie, wysypka, miejscowe obrzęki.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku wielu leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia, u niektórych osoób losartan może powodować zawroty głowy lub senność. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub senność możliwość prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn należy skonsultować z lekarzem.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na losartan lub którykolwiek ze z pozostałych składników preparatu, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, choroby serca, zaburzenia naczyniowo-mózgowe, nietolerancję niektróych cukrów (lek zawiera laktozę).   Gdy przyjmujesz inne leki obniżające ciśnienie, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne, amifostynę baklofen, flukonazol, ryfapmicynę, preparaty potasu, lit. niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.