Ulotka leku - dawkowanie, działanie, zastosowanie

Choligrip na noc - Paracetamolum, Promethazini hydrochloridum, Dextromethorphani hydrobromidum - zastosowanie i działanie lecznicze

Wskazania:

Leczenie objawów występujących w przeziębieniu i grypie, w tym bólów głowy i innych dolegliwości bólowych, bólu gardła, gorączki, kataru oraz suchego, drażniącego kaszlu.   Lek przeznaczony jest do stosowania przed snem w celu zmniejszenia objawów utrudniających prawidłowy sen.

Dawkowanie:

>Doustnie. Bezpośrednio przed snem należy stosować 20 ml syropu (załączona miarka napełniona do znacznego poziomu 20 ml lub 4 łyżeczki po 5 ml). Nie stosować w ciągu nocy więcej niż 1 dawkę (20 ml). Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni.   Uwaga! Nie podawać leku Choligrip na noc dzieciom poniżej 12. roku życia. Nie stosować jednocześnie innych leków zawierających paracetamol, leków przeciwkaszlowych ani leków przeciwhistaminowych (włącznie z postaciami do stosowania na skórę). Nie stosować jeśli w ciągu ostatnich 4 godzin zażyło się inny lek zawierający paracetamol. W czasie stosowania leku Choligrip na noc nie należy pić alkoholu. Należy zasięgnąć porady lekarza jeśli objawy choroby nie ustępują po zastosowaniu leku lub jeśli pojawia się wysoka gorączka, wysypka skórna lub nieustępujący ból głowy.

Możliwe skutki uboczne:

>Bardzo często:senność. Często: trudności z koncentracją uwagi, chwiejność, niezgrabność, ból głowy, suchość w jamie ustnej, zaburzenia widzenia. Niezbyt często: zawroty głowy, zaburzenia przewodu pokarmowego, nudności, wymioty, dyskomfort w nadbrzuszu. Ponadto może wystąpić: splątanie, dezoreintacja, paradoksalne pobudzenie (uczucie napływu energii, rozdrażnienie, niepokój ruchowy, nerwowość, zaburzenia snu). W przypadku wystąpienia: reakcji alergicznej (wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy), nadwrażliwości na światło słoneczne, wysypki skórnej lub złuszczania się skóry, owrzodzenia jamy ustnej, problemów z oddychaniem (w przypadku gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych), sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie, zaburzeń czynności wątroby, zatrzymania moczu lub objawów takich jak splątanie, uczucie niepokoju, pocenie się, trzęsienie się i drżenie, nagłe, mimowolne ruchy mięśni lub wzrost ciśnienia należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i i skonsultować się z lekarzem.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: senność, zawroty głowy, niewyraźne widzenie może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn przed upewnieniem się, że takie objawy nie wystąpiły.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na paracetamol, dekstrometorfan, prometazynę lub inne składniki leku, zapalenie płuc i inne poważne zakażenia układu oddechowego, z zaostrzającą się astmą lub ciężkimi zaburzeniami oddechowymi, kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, padaczkę, jaskrę, rozrost gruczołu krokowego, zatrzymanie moczu, schorzenia serca i naczyń, chorobę alkoholową, nietolerancję niektórych cukrów.   Gdy przyjmujesz metoklopramid, domperidon (stosowany przeciw nudnościom i wymiotom), cholestyraminę (wykorzystywana w celu zmniejszenia dużego stężenia cholesterolu we krwi), leki przeciwzakrzepowe, leki nasenne, przeciwpsychotyczne, przeciwpadaczkowe, ryfampicynę, leki przeciwdepresyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca (np. amiodaron).   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku podczas ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.