Ulotka leku - dawkowanie, działanie, zastosowanie

Choligrip - Paracetamolum, Phenylephrini hydrochloridum, Acidum ascorbicum - zastosowanie i działanie lecznicze

Wskazania:

Leczenie objaów grypy, przeziębienia takich jak: bóle głowy, dreszcze, bóle gardła, niedrożność przewodów nosowych i zatok przebiegająca z bólem.

Dawkowanie:

>Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12. roku życia: 1 saszetka preparatu Choligrip co 4 do 6 godzin. Nie przyjmować leku częściej niż co 4 godziny ani nie stosować więcej niż 4 saszetko na dobę. Nie stosować dawki większej niż zalecana. Przed podaniem proszek należy rozpuścić w ciepłej wodzie. Bez konsultacji z lekarzem leku Choligrip  nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni. Uwaga! Nie podawać dzieciom poniżej 12. roku życia. Nie stosować jednocześnie innych leków zawierających paracetamol ani innych leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. W czasie przyjmowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Możliwe skutki uboczne:

>Lek Choligrip  stosowany zgodnie z zaleceniami jest dobrze tolerowany. Bardzo rzadko może powodować takie działania niepożądane jak: ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, nerwowość, zwiększenie ciśnienia tętniczego, nudności i wymioty. W przypadku wystąpienia: reakcji alergicznej (wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy), wysypki skórnej lub złuszczania się skóry, owrzodzenia jamy ustnej, problemów z oddychaniem (w przypadku gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych), sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie, zaburzeń widzenia, zaburzeń rytmu serca czy trudności w oddawaniu moczu  należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i i skonsultować się z lekarzem. Lek możne niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na paracetamol, fenylefrynę, witaminę C lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, chorobę alkoholową, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, choroby naczyń, cukrzycę, nadczynność tarczycy, jaskrę, guza chromochłonnego nadnerczy, rozrost gruczołu krokowego, nietolerancję niektórych cukrów, fenyloketonurię (lek zawiera źródło fenyloalaniny) Gdy przyjmujesz metoklopramid, domperidon (stosowany przeciw nudnościom i wymiotom), cholestyraminę, leki przeciwzakrzepowe (np. warfarynę), leki nasenne, przeciwpadaczkowe, ryfampicynę, leki przeciwdepresyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, alkaloidy sporyszu (stosowana m.in. w migrenie), leki stosowane w chorobach serca lub nadciśnieniu, leki hamujące łaknienie, leki udrażniające nos, zydowudynę (stosowaną w leczeniu zakażeń wirusem HIV). Uwaga! Leku Choligrip  nie powinny stosować osoby leczone zydowudyną oraz osoby przyjmujące inhibitory monoaminooksydazy (MAO) i w ciągu 2 tygodni po ich ostatnim zastosowaniu. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Przed zażyciem leku podczas ciąży lub karmienia piersią należy poradzić się lekarza.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.