×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pulneo (krople doustne) - Fenspiridi hydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek fenspirydu
Postać krople doustne
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Pediatria
Choroby płuc
Działanie rozszerza oskrzela
przeciwzapalne

Wskazania do stosowania

Leczenie objawowe (kaszel i odkrztuszanie) w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc.

Uwaga! Leczenie to nie może opóźniać rozpoczęcia leczenia antybiotykami, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Dawkowanie

Doustnie. Zaleca się stosować lek na początku posiłków.

Dzieci w wieku powyżej 2 lat: 4 mg/kg mc./dobę, czyli: dzieci o masie ciała poniżej 10 kg: 10 do 20 kropli 2 razy na dobę; dzieci o masie ciała powyżej 10 kg: 20 do 40 kropli 3 razy na dobę.

Dorośli: 30 do 60 kropli 3 razy na dobę.

Uwaga! Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

W trakcie leczenia należy unikać spożywania alkoholu.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na fenspiryd lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku. Pulneo zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego. 1 ml roztworu (25 kropli) zawiera 786 mg sacharozy - należy wziąć to pod uwagę w przypadku pacjentów z cukrzycą.

Gdy przyjmujesz inne leki. Nie wykazano interakcji fenspirydu z innymi lekami. Ze względu na działanie przeciwhistaminowe fenspirydu można jednak spodziewać się interakcji z: barbituranami, innymi lekami przeciwhistaminowymi, lekami przeciwbólowymi, narkotycznymi, uspokajającymi, tzw. inhibitorami MAO.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Reakcje alergiczne, senność, przyspieszenie czynności serca, zaburzenia czynności żołądka i jelit, nudności, bóle w nadbrzuszu.

Lek może upośledzać sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.