Aropix - Ropinirolum hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek ropinirolu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie zmniejsza niedobór dopaminy

Wskazania:

Leczenie choroby Parkinsona.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletkę należy połknąć w całości, popić szklanką wody. Tabletek nie należy żuć. Preparat przyjmować najlepiej podczas posiłku. Przyjmowanie leku z jedzeniem może zmniejszyć częstość wystąpienia nudności, które są możliwym działaniem niepożądanym leku.   Uwaga! Lek należy odstawić stopniowo. Podczas leczenia nie należy pić alkoholu. Lek przeznaczony dla osób dorosłych. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku u pacjentów poniżej 18 roku życia nie zostały ustalone.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: senność, omdlenie, ruchy niezależne od woli, senność, mdłości. Często: zawroty głowy, ból brzucha, wymioty, zgaga, obrzęk nóg. Niezbyt często: niepohamowana senność w ciągu dnia, nagłe zapadanie w sen, niskie ciśnienie tętnicze krwi, spadek ciśnienia tętniczego w wyniku zmiany pozycji siedzącej na stojącą lub z pozycji leżącej na siedzącą lub stojącą). Bardzo rzadko: reakcje wątrobowe, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.   Lek może niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na chlorowodorek ropinirolu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, zaburzenia psychiczne, ciężkie choroby układu krążenia, nietolerancję niektórych cukrów (lek zawiera laktozę).   Gdy przyjmujesz inne leki wpływające na ośrodkowy układ nerwowy, leki obniżające ciśnienie, lek stosowane w chorobach serca, leki stosowane w leczeniu choroby wrzodowej żołądka, antybiotyki (np. cyprofloksacyna, enoksacyna), leki stosowane w astmie, zapaleniu oskrzeli lub rozedmie (np. teofilina), hormonalną terapię zastępczą, metoklopramid. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią, Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.