Milifen - Ibuprofenum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład ibuprofen
Postać zawiesina doustna
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Pediatria
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe
przeciwzapalne

Wskazania:

Leczenie gorączki oraz bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu u dzieci od 3 miesiąca życia (ważących powyżej 5 kg) do 12 lat.

Dawkowanie:

Doustnie. Zazwyczaj stosowana dawka dobowa dla dzieci to 20-30 mg/kg masy ciała podana w dawkach podzielonych. Dzieci od 3 do 12 miesięcy (waga powyżej 5 kg do 10 kg): 2.5 ml 3 razy na dobę. Dzieci od 1 do 3 lat (waga 10 -15kg): 5 ml 3 razy na dobę. Dzieci od 4 do 6 lat: (waga 15-20 kg): 7.5 ml 3 razy na dobę. Dzieci od 7 do 9 lat (waga 20-30 kg) 10 ml 3 razy na dobę. Dzieci od 10 do 12 lat (waga 30-40 kg) dawka 15 ml 3 razy na dobę. Pojedyncza dawka powinna być podawana co około 6-8 godzin. Jeżeli objawy utrzymują się przez okres dłuższy niż 3 dni, w przypadku dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku niemowląt w wieku 3-6 miesięcy, należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się podaniu 3 dawek (po 24 godzinach od rozpoczęcia stosowania leku). Uwaga Leku nie należy podawać niemowlętom o masie ciała poniżej 5 kg.

Możliwe skutki uboczne:

Niezbyt często: bóle głowy, zawroty głowy, senność, pobudzenie, rozdrażnienie, uczucie zmęczenia, zaburzenia wzroku, wrażliwość na światło, wrzody. Rzadko: wzdęcia, biegunka lub zaparcie, dzwonienie w uszach (szumy uszne), problemy z nerkami. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: senność, zawroty głowy może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy dziecko ma uczulenie na ibuprofen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu, chorobę wrzodową żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, choroby serca, stany odwodnienia, zaburzenia krzepnięcia krwi, wysokie ciśnienie, toczeń rumieniowaty układowy, choroby zapalne jelit, ospę wietrzną, astmę lub alergiczne choroby płuc. Gdy dziecko przyjmuje inne leki.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.