Tetana - Vaccinum tetani adsorbatum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Czynne uodpornienie przeciw tężcowi dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach Programu Szczepień Ochronnych, u kobiet w ciąży, nieszczepionych, a spodziewających się, że poród może się odbywać w warunkach niehigienicznych, w profilaktyce czynno-biernej tężca w przypadkach ran zanieczyszczonych i z dużym prawdopodobieństwem obecności Clostridium tetani.   Szczepionka przeznaczona jest do szczepienia podstawowego i przypominającego.

Dawkowanie:

Głęboko podskórnie, według zaleceń lekarza.   Szczepienie powinno być poprzedone badaniem lekarskim i wywiadem na temat ogólnego stanu zdrowia szczepionego oraz wcześniej wykonanych i zanotowanych szczepień.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Odczyn ogólny: ból głowy, podwyższona temperatura ciała, dreszcze, nadmierne pocenie się, złe samopoczucie (obajwy te występują rzadko i zwykle ustępują po 24-48 godzinach). Odczyn miejscowy: zaczerwienie, bolesny obrzęk i swędzenie w miejscu wstrzyknięcia. Ponadto zaburzenia żołądka i jelit (objawy nadwrażliwości ze strony układu pokarmowego), zaburzenia krwi i układu chłonnego (trombocytopenia), zaburzenia układu nerwowego.   Szczepionka nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą, ostre stany chorobowe przebiegające z gorączką (łagodne infekcje nie są przeciwwskazaniem do podania szczepionki), chorobę przewlekłą w fazie zaostrzenia ( w tych przypadkach szczepienie należy przełożyć aż do ustąpienia zaostrzenia choroby) lub jeśli po poprzednim podaniu szczepionki wystąpiła trombocytopenia lub objawy neurologiczne.   Gdy przyjmujesz leki wpływające na aktywność układu immunologicznego. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Szczepionka może być podana w ciąży, jeżeli jest takie wskazanie. Brak danych na temat podawania szczepionki w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.