×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rhesonativ - Immunoglobulinum humanum anti-Rh D - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład immunoglobulina ludzka anty-Rh D
Postać roztwór do wstrzykiwań domięśniowych
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Immunologia kliniczna
Działanie zapobieganie immunizacji czynnikem Rh (D)

Wskazania do stosowania

Zapobieganie immunizacji kobiety Rh(-) w trakcie ciąży i porodu i w ten sposób zapobieganie uszkodzeniu nienarodzonego dziecka. Lek może być również stosowany u osób Rh (-), którym pomyłkowo przetoczono krew Rh (+).

Dawkowanie

Wyłącznie w powolnej iniekcji domięśniowej. W przypadku zaburzeń krzepnięcia, kiedy to iniekcje domięśniowe są przeciwwskazane, Rhesonativ można podać podskórnie. Następnie w miejscu wykonania iniekcji należy zastosować okład i ucisk ręką. Dawkę leku ustala lekarz.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nietolerancję krwi lub preparatów krwiopochodnych.

 

Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Uwaga! Podanie immunoglobuliny może osłabiać skuteczność szczepionek zawierających żywe atenuowane wirusy, takie jak wirus odry, świnki, różyczki czy ospy wietrznej przez okres od 6 tygodni do 3 miesięcy.

W przypadku pobierania krwi do badań laboratoryjnych, należy poinformować lekarza o przyjmowaniu immunoglobulin, gdyż może to leczenie wpływać na wyniki badań laboratoryjnych.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Produkt leczniczy jest stosowany w czasie ciąży. Nie jest znane jego szkodliwe działanie na przebieg ciąży ani na dziecko.

Skutki uboczne

W miejscu podania może wystąpić ból i tkliwość (można temu zapobiec dzieląc większe dawki na kilka iniekcji podawanych w różne miejsca). Rzadko występuje gorączka, reakcje skórne i dreszcze. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się nudności, wymioty, niedociśnienie, przyspieszone bicie serca oraz reakcje alergiczne.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.