Rhesonativ - Immunoglobulinum humanum anti-Rh D - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład immunoglobulina ludzka anty-Rh D
Postać roztwór do wstrzykiwań domięśniowych
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Immunologia kliniczna
Działanie zapobieganie immunizacji czynnikem Rh (D)

Wskazania:

Zapobieganie immunizacji kobiety Rh(-) w trakcie ciąży i porodu i w ten sposób zapobieganie uszkodzeniu nienarodzonego dziecka. Lek może być również stosowany u osób Rh (-), którym pomyłkowo przetoczono krew Rh (+).

Dawkowanie:

Wyłącznie w powolnej iniekcji domięśniowej. W przypadku zaburzeń krzepnięcia, kiedy to iniekcje domięśniowe są przeciwwskazane, Rhesonativ można podać podskórnie. Następnie w miejscu wykonania iniekcji należy zastosować okład i ucisk ręką. Dawkę leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

W miejscu podania może wystąpić ból i tkliwość (można temu zapobiec dzieląc większe dawki na kilka iniekcji podawanych w różne miejsca). Rzadko występuje gorączka, reakcje skórne i dreszcze. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się nudności, wymioty, niedociśnienie, przyspieszone bicie serca oraz reakcje alergiczne.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nietolerancję krwi lub preparatów krwiopochodnych.   Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Uwaga! Podanie immunoglobuliny może osłabiać skuteczność szczepionek zawierających żywe atenuowane wirusy, takie jak wirus odry, świnki, różyczki czy ospy wietrznej przez okres od 6 tygodni do 3 miesięcy. W przypadku pobierania krwi do badań laboratoryjnych, należy poinformować lekarza o przyjmowaniu immunoglobulin, gdyż może to leczenie wpływać na wyniki badań laboratoryjnych.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Produkt leczniczy jest stosowany w czasie ciąży. Nie jest znane jego szkodliwe działanie na przebieg ciąży ani na dziecko.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.