Pyralgina Sprint - Metanizolum magnesicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład metamizol magnezowy
Postać granulat do przygotowania roztworu doustnego
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwgorączkowe
przeciwbólowe
rozkurczające
Zamów w doz.pl Pyralgina Sprint, 500 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, 6 saszetek

Wskazania:

Bóle różnego pochodzenia o dużym nasileniu oraz gorączka, gdy zastosowanie innych środków jest niewskazane lub nieskuteczne.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli - jednorazowo od 1 do 2 saszetek. Maksymalna dawka dobowa 6 saszetek. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody. Lek należy stosować podczas lub bezpośrednio po posiłkach.   Leku nie stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.   Uwaga! Podczas stosowania leku Pyralgina Sprint nie należy spożywać alkoholu.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Niezbyt często: osutka polekowa (przemijająca wysypka różnego typu: grudkowa, plamista, krostkowa, rumieniowa), nadmierne zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi. Rzadko: ciężkie reakcje uczuleniowe, zmiany skórne grudkowo-plamkowe, zmniejszenie liczby krwinek białych we krwi, napady astmy u osób z zespołem astmy aspirynowej. Działania niepożądane, których częstość występowania nie została określona: niedokrwistość, uszkodzenie wątroby, biegunka, wymioty, podrażnienie żołądka, nudności, bóle brzucha, suchość w ustach, czerwone zabarwienie moczu (na skutek wydalania nieszkodliwego metabolitu po zastosowaniu bardzo wysokich dawek metamizolu). Bardzo rzadko: agranulocytoza, napady astmy, zespół Stevens-Johnsona (pęcherze przechodzące w nadżerki, na błonach śluzowych jamy ustnej, spojówek, narządów płciowych), zespół Lyella (toksyczna martwica naskórka, zmiany rumieniowo-pęcherzowe w obrębie skóry i błon śluzowych układu oddechowego i pokarmowego), nagłe pogorszenie czynności nerek z białkomoczem, skąpomoczem lub bezmoczem włącznie, ostra niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek.   Brak danych o przeciwwskazaniach do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na metamizol, inne pochodne pirazolonu, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, zmiany w obrazie morfologicznym krwi, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, skurczowe ciśnienie tętnicze krwi mniejsze niż 100 mm Hg,niewydolność serca, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, astmę oskrzelową.   Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe pochodne kumaryny, doustne leki przeciwcukrzycowe, fenytoinę (lek przeciwpadaczkowy), sulfonamidy przeciwbakteryjne, cyklosporynę (lek obniżający odporność organizmu stosowany m.in. w zapobieganiu odrzucania przeszczepów), barbiturany (np. fenobarbital – lek stosowany m.in. w padaczce), inhibitory monoaminooksydazy (np. selegilina, moklobemid – leki stosowane m.in. w depresji), chloropromazynę (lek stosowany m.in. w leczeniu schizofrenii). Stosowanie leku Pyralgina Sprint jest przeciwwskazane lekami z grupy pochodnych pirazolonu (aminofenazon, fenylobutazon, oksyfenbutazon).   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie należy stosować leku w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.