×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Septolete Plus aerozol - Benzocainum, Cetylpyridini chloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład benzokaina
chlorowodorek cetylpyridyny
Postać aerozol
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie miejscowe przeciwbólowe
miejscowo odkażające

Wskazania do stosowania

Do stosowania w jamie ustnej w celu odkażania i łagodzenia bólu w lekkich zakażeniach jamy ustnej i gardła.

Dawkowanie

Miejscowo. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: w celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć głowicę pojemnika z aerozolem dwa razy. Dawkę można powtarzać co 2-3 godziny, do 8 razy na dobę.

 

Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa, nie zaleca się stosowania leku Septolete Plus u dzieci w wieku do 12 lat.

 

Uwaga! Nie należy stosować leku Septolete Plus aerozol na otwarte rany w jamie ustnej, ponieważ chlorek cetylpirydyniowy spowalnia gojenie się ran. W przypadku ciężkich zakażeń przebiegającym z silnym bólem gardła, wysoką gorączką, bólem głowy i wymiotami, należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy nie zmniejszają się po 3 dniach.

 

Nie należy jeść, pić, żuć ani myć zębów przez co najmniej godzinę po zastosowaniu leku Septolete Plus. Podczas stosowania leku Septolete Plus nie należy pić mleka, ponieważ zmniejsza ono skuteczność leku.

 

Nie należy stosować leku Septolete plus przez długi okres lub zbyt często, ponieważ dawki większe niż zalecane zwiększają ryzyko ciężkich działań niepożądanych.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na benzokainę, chlorek cetylopirydyniowy lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, uzależnienie od alkoholu, trudności w oddychaniu, choroby serca.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania nie zaleca się stosowania leku Septolete Plus w okresie ciąży i karmienia piersią

Skutki uboczne

Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości (w razie wystąpienia objawów, takich jak wysypka, świąd, obrzęk skóry i trudność w oddychaniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem). Rzadko: zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty i biegunka), szczególnie podczas stosowania dawek większych niż zalecane.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.