Septolete Plus aerozol - Benzocainum, Cetylpyridini chloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład benzokaina
chlorowodorek cetylpyridyny
Postać aerozol
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie miejscowo odkażające
miejscowe przeciwbólowe

Wskazania:

Do stosowania w jamie ustnej w celu odkażania i łagodzenia bólu w lekkich zakażeniach jamy ustnej i gardła.

Dawkowanie:

Miejscowo. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: w celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć głowicę pojemnika z aerozolem dwa razy. Dawkę można powtarzać co 2-3 godziny, do 8 razy na dobę.   Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa, nie zaleca się stosowania leku Septolete Plus u dzieci w wieku do 12 lat.   Uwaga! Nie należy stosować leku Septolete Plus aerozol na otwarte rany w jamie ustnej, ponieważ chlorek cetylpirydyniowy spowalnia gojenie się ran. W przypadku ciężkich zakażeń przebiegającym z silnym bólem gardła, wysoką gorączką, bólem głowy i wymiotami, należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy nie zmniejszają się po 3 dniach.   Nie należy jeść, pić, żuć ani myć zębów przez co najmniej godzinę po zastosowaniu leku Septolete Plus. Podczas stosowania leku Septolete Plus nie należy pić mleka, ponieważ zmniejsza ono skuteczność leku.   Nie należy stosować leku Septolete plus przez długi okres lub zbyt często, ponieważ dawki większe niż zalecane zwiększają ryzyko ciężkich działań niepożądanych.

Możliwe skutki uboczne:

Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości (w razie wystąpienia objawów, takich jak wysypka, świąd, obrzęk skóry i trudność w oddychaniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem). Rzadko: zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty i biegunka), szczególnie podczas stosowania dawek większych niż zalecane.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na benzokainę, chlorek cetylopirydyniowy lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, uzależnienie od alkoholu, trudności w oddychaniu, choroby serca.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania nie zaleca się stosowania leku Septolete Plus w okresie ciąży i karmienia piersią

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.