Adacel - Vaccinum diphteriae, tetanus et pertussis - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład toksoid błoniczy
toksoid tężcowy
antygeny krztuścowe
Postać zawiesina do wstrzykiwań
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie szczepionka skojrzona

Wskazania:

Szczepionka stosowana w celu wzmocnienia ochrony przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (kokluszowi) u dzieci w wieku od 4 lat, u nastolatków i dorosłych po pełnym cyklu szczepienia podstawowego.

Dawkowanie:

Domięśniowo, w mięsień naramienny, według zaleceń lekarza. W przypadku zaburzeń krzepnięcia, lekarz lub pielęgniarka mogą podjąć decyzję o wstrzyknięciu szczepionki pod skórę, mimo, że może to powodować więcej miejscowych działań niepożądanych. Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim. Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Adacel nie powinna być podawana osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Ciężkie reakcje alergiczne występują bardzo rzadko po podaniu szczepionki i mogą one obejmować: trudności w oddychaniu, sinienie języka lub warg, wysypkę, obrzęk twarzy lub gardła, nadmierne obniżenie ciśnienia krwi. U dzieci w wieku od 4 do 6 lat bardzo często po podaniu szczepionki  występuje osłabiony apetyt, ból głowy, biegunka, zmęczenie, ból, zaczerwienie i obrzęk w okolicy miejsca podania szczepionki. Często: nudności, wymioty, wysypka, bóle (całego ciała) lub osłabienie mięśni, ból lub obrzęk stawów, gorączka, dreszcze, powiększenie lub bolesność pachowych węzłów chłonnych. U młodzieży w wieku od 11 do 17 lat bardzo często po podaniu szczepionki występuje ból głowy, biegunka, nudności, bóle lub osłabienie mięśni, ból lub obrzęk stawów, zmęczenie, dreszcze, ból, zaczerwienie i obrzęk w okolicy miejsca podania szczepionki. Często: wymioty, wysypka, gorączka, powiększenie lub bolesność pachowych węzłów chłonnych. U dorosłych bardzo często po podaniu szczepionki występuje ból głowy, biegunka, bóle (całego ciała) lub osłabienie mięśni, zmęczenie, ból, zaczerwienie i obrzęk w okolicy miejsca podania szczepionki. Często: nudności, wymioty, wysypka, ból lub obrzęk stawów, gorączka, dreszcze, powiększenie lub bolesność pachowych węzłów chłonnych. Nie badano wpływu szczepionki na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na składniki szczepionki, choroby mózgu i/lub nerwów, niekontrolowane napady drgawek, zaburzenia krzepliwości krwi. Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.