×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ifenin Forte - Ibuprofenum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład ibuprofen
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania do stosowania

Łagodzenie bólu, od łagodnego do średnio nasilonego takiego jak ból głowy, w tym migrenowy ból głowy, ból zębów, bolesne miesiączkowanie. Gorączka.

Dawkowanie

Doustnie.Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody podczas lub po posiłku. Bóle o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i gorączka: dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia - 1/2 do 1 tabletki podawane w pojedynczej dawce lub co 3 -4 razy na dobę w odstępach co 4 do 6 godzin. Dawkowanie w migrenie powinno być następujące: dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia - 1 tabletka podawana w pojedynczej dawce, jeżeli to konieczne 1 tabletka podawana w odstępach co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka nie powinna przekroczyć 3 tabletek (1200mg) na dobę.

 

Uwaga! Należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może on nasilać działanie niepożądane leku Ifenin Forte, zwłaszcza te dotyczące żołądka, jelit i mózgu.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.  

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na ibuprofen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, astmę, skazę krwotoczną, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, choroby serca.

 

Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki moczopędne, leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwzakrzepowe, preparaty litu, metotreksat, kortykosteroidy, zydowudynę.

 

Gdy jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie należy stosować leku u kobiet w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze.

Skutki uboczne

Bardzo często: zaburzenia przewodu pokarmowego (biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów, wzdęcia). Często: owrzodzenie przewodu pokarmowego, zapalenie jelita grubego i nasilenie objawów chorób zapalnych okrężnicy i przewodu pokarmowego, owrzodzenie i zakażenie błony śluzowej jamy ustnej, ból głowy, senność, zawroty głowy, zmęczenie, niepokój, bezsenność i rozdrażnienie. Niezbyt często: zapalenie błony śluzowej żołądka, zaburzenia czynności nerek, nieżyt nosa, trudności w oddychaniu (skurcz oskrzeli).

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Jednakże występujące działania niepożądane, spowodowane dużymi dawkami leku, takie jak zmęczenie, senność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, mogą w pojedynczych przypadkach zaburzać sprawność psychomotoryczną.