Ifenin Forte - Ibuprofenum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład ibuprofen
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe
przeciwzapalne

Wskazania:

Łagodzenie bólu, od łagodnego do średnio nasilonego takiego jak ból głowy, w tym migrenowy ból głowy, ból zębów, bolesne miesiączkowanie. Gorączka.

Dawkowanie:

Doustnie.Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody podczas lub po posiłku. Bóle o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i gorączka: dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia - 1/2 do 1 tabletki podawane w pojedynczej dawce lub co 3 -4 razy na dobę w odstępach co 4 do 6 godzin. Dawkowanie w migrenie powinno być następujące: dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia - 1 tabletka podawana w pojedynczej dawce, jeżeli to konieczne 1 tabletka podawana w odstępach co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka nie powinna przekroczyć 3 tabletek (1200mg) na dobę.   Uwaga! Należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może on nasilać działanie niepożądane leku Ifenin Forte, zwłaszcza te dotyczące żołądka, jelit i mózgu.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.     Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: zaburzenia przewodu pokarmowego (biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów, wzdęcia). Często: owrzodzenie przewodu pokarmowego, zapalenie jelita grubego i nasilenie objawów chorób zapalnych okrężnicy i przewodu pokarmowego, owrzodzenie i zakażenie błony śluzowej jamy ustnej, ból głowy, senność, zawroty głowy, zmęczenie, niepokój, bezsenność i rozdrażnienie. Niezbyt często: zapalenie błony śluzowej żołądka, zaburzenia czynności nerek, nieżyt nosa, trudności w oddychaniu (skurcz oskrzeli).   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Jednakże występujące działania niepożądane, spowodowane dużymi dawkami leku, takie jak zmęczenie, senność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, mogą w pojedynczych przypadkach zaburzać sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ibuprofen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, astmę, skazę krwotoczną, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, choroby serca.   Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki moczopędne, leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwzakrzepowe, preparaty litu, metotreksat, kortykosteroidy, zydowudynę.   Gdy jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie należy stosować leku u kobiet w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.