Spirokast - Montelukastum natricum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa montelukastu
Postać tabletki do żucia
tabletki powlekane
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Alergologia
Choroby płuc
Działanie przeciwastmatyczne
przeciwzapalne

Wskazania:

Leczenie astmy. Lek może być stosowany u osób, u których objawy astmy nie są wystarczająco kontrolowane przez przyjmowane leki i którzy wymagają dodatkowej terapii. Lek pomaga w zapobieganiu objawom astmy wywołanym przez wysiłek fizyczny.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować wieczorem. Tabletki do żucia stosować 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po nim. Tabletki powlekane niezależnie od posiłku.   Uwaga! Preparat nie jest przeznaczony do leczenia nagłych napadów duszności.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Należy przyjmować wszystkie leki przeciwko astmie przepisane przez lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Ból głowy, ból brzucha, zakażenia górnych dróg oddechowych, zwiększona skłonność do krwawień, reakcje alergiczne, zmiany zachowania i nastroju, zawroty głowy, senność, mrowienia, drętwienia, drgawki, kołatanie serca, krwawienie z nosa, biegunka, suchość w jamie ustnej, niestrawność, nudności, wymioty, stany zapalne wątroby, powstawanie siniaków, świąd, tkliwe, czerwone guzki pod skórą, ból stawów lub mięśni, kurcze mięśni, zmęczenie, złe samopoczucie, obrzęki, gorączka.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien upośledzać sprawność psychomotorycznej. Jednak indywidualna reakcja na lek może być różna. Pewne działania niepożądane (np. senność), które rzadko występują mogą u niektórych pacjentów wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, fenyloketonurię (lek Spirokast 4 mg, 5 mg zawiera źródło fenyloalaniny), nietolerancję niektórych cukrów (lek Spirokast 10mg zawiera laktozę).   Gdy przyjmujesz fenytoinę, fenobarbital, ryfampicynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży. Brak wystarczających danych odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w ciąży. Preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że istnieje wyraźne wskazanie.