
Encyklopedia leków
Verorab - Vaccinum rabiei ex cellulis ad usum humanum
Podstawowe informacje
- Skład
-
inaktywowany wirus wścieklizny
- Postać
-
proszek i zawiesina do przygotowania zawiesiny do wstrzykiwań
- Kategoria
-
Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
- Specjalności
-
Choroby zakaźne i pasożytnicze
- Działanie
-
zapobieganie wściekliźnie
Zapobieganie wściekliźnie u dzieci i dorosłych. Szczepionka może być stosowana przed i po ekspozycji, jako szczepienie pierwotne lub jako dawka przypominająca.
Domięśniowo, u dorosłych w mięsień naramienny, u niemowląt i małych dzieci w przednio-boczną część uda. Schemat szczepienia powinien być dostosowany do okoliczności wskazania do szczepienia oraz stanu uodpornienia osoby przeciw wściekliźnie.
Szczepienie przed ekspozycją - tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Verorab nie powinna być podawana osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki.
Szczepienie po ekspozycji - nie istnieją żadne przeciwwskazania do szczepienia po ekspozycji.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.
Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Gdy masz uczulenie na substancję czynną , którykolwiek ze składników szczepionki, polimyksynę B, streptomycynę lub neomycynę.
Gdy przyjmujesz inne leki. Leki wpływające na aktywność układu immunologicznego mogą niekorzystnie wpływać na wytwarzanie przeciwciał i spowodować, że szczepienie będzie nieskuteczne. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Z powodu ciężkości choroby, schemat szczepienia nie może być zmieniony w powodu ciąży. W przypadku zajścia w ciążę podczas cyklu szczepienia należy szybko zasięgnąć porady lekarza. Szczepionka może być stosowana podczas karmienia piersią.
Łagodne działania niepożądane w miejscu podania: ból, zaczerwienie, obrzęk, świąd oraz stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia.
Ogólne działania niepożądane: gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, ból stawów i mięśni, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, ból brzucha). Ponadto reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, wysypka.
U niemowląt przedwcześnie urodzonych (w 28 tygodniu ciąży lub wcześniej), w ciągu 2-3 dni po szczepieniu mogą pojawić się dłuższe przerwy pomiędzy oddechami.
Po szczepieniu , często zgłaszano zawroty głowy co może przejściowo wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem