Ibalgin Fast - Ibuprofenum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład ibuprofen
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Reumatologia
Medycyna rodzinna
Działanie przeciwzapalne
przeciwgorączkowe
przeciwbólowe

Wskazania:

Bóle różnego pochodzenia, tj. bóle głowy , bóle zębów, bóle po usunięciu zębów, bóle pooperacyjne, bóle pleców, bóle mięśni i stawów, nerwobóle i bolesne miesiączkowanie. Ibalgin Fast zmniejsza również stany zapalne i działa przeciwgorączkowo.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 roku życia: 1 tabletka co 4 do 6 godzin w zależności od nasilenia dolegliwości. Przerwa między dwiema dawkami powinna wynosić co najmniej 4 godziny. Maksymalna dawka dobowa wynosi 1200 mg. Stosować po posiłkach.   Preparat nie jest wskazany do stosowania u dzieci poniżej 12 lat.   Uwaga! Preparat przeznaczony do stosowania doraźnego. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają po 5 dniach stosowania produktu w przypadku bólu lub zapalenia lub po 3 dniach w przypadku gorączki, należy skonsultować się z lekarzem.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: nudności, wymioty, zgaga, biegunka, zaparcie, wzdęcia. Często: bóle w nadbrzuszu. Niezbyt często: pokrzywka, świąd, zawroty głowy, bóle głowy. Rzadko: niewydolność serca, zaburzenia widzenia, zaburzenia percepcji kolorów, zapalenie błony śluzowej żołądka, owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego (czarny stolec, krwawe wymioty), reakcje uczuleniowe, zaburzenia czynności wątroby.   Lek Ibalgin Fast nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych po zastosowaniu zalecanych dawek i w krótkotrwałym leczeniu.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ibuprofen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy (czynną lub przebytą), astmę, skazę krwotoczną, ciężkie schorzenia wątroby i/lub nerek,   Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki moczopędne, leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi, leki przeciwzakrzepowe, preparaty litu, metotreksat, kortykosteroidy, zydowudynę, cyklosporynę, takrolimus,doustne leki przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika), mifepryston.   Jeśli jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie należy stosować leku u kobiet w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.