
Encyklopedia leków
Szczepionka tężcowa adsorbowana T - Vaccinum tetani adsorbatum
Podstawowe informacje
- Skład
-
toksoid tężcowy
- Postać
-
zawiesina do wstrzykiwań
- Kategoria
-
Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
- Specjalności
-
Choroby zakaźne i pasożytniczeMedycyna rodzinna
- Działanie
-
czynne uodpornienie przeciw tężcowi
Czynne uodpornienie przeciw tężcowi. Szczepionkę tężcową adsorbowaną T podaje się osobom dorosłym i dzieciom nie szczepionym przeciw tężcowi; osobom dorosłym, jako dawkę przypominającą, po okresie 10 lat od ostatniego cyklu szczepień lub po ostatniej dawce przypominającej; osobom dorosłym, które nie otrzymały wszystkich dawek szczepienia podstawowego; dzieciom, jeśli istnieją przeciwwskazania do szczepień szczepionkami skojarzonymi z błonicą i/lub krztuścem; osobom zranionym, narażonym na infekcję laseczkami tężca, przy czynno-biernym uodpornieniu przeciw tężcowi lub w początkach choroby oraz w przypadku niepełnych szczepień.
Podskórnie lub domięśniowo, według zaleceń lekarza.
Szczepienie podstawowe: dwie pierwsze dawki w odstępie nie krótszym niż 4 do 6 tygodni; trzecia dawka uzupełniająca po 6 miesiącach do 1 roku od drugiego szczepienia.
Szczepienie przypominające: 1 dawka co 10 lat od ostatniego szczepienia.
Szczepienie osób zranionych: szczepionkę stosuje się według wskazań indywidualnych u osób narażonych na zakażenie tężcem zależnie od ryzyka zakażenia.
Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, wysoką gorączkę, choroby przewlekłe w fazie zaostrzenia.
Gdy przyjmujesz leki wpływające na aktywność układu odpornościowego. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie ma przeciwwskazań do szczepienia przeciwko tężcowi kobiet ciężarnych w ostatnich dwóch miesiącach ciąży.
Działania niepożądane po podaniu szczepionki występują bardzo rzadko i obejmują one miejscowe działania niepożądane takie jak: zaczerwienie, obrzęk, ból (objawy te mijają po 24 godzinach) oraz działania uogólnione takie jak: podwyższenie temperatury ciała, złe samopoczucie.
Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem