Szczepionka tężcowa adsorbowana T - Vaccinum tetani adsorbatum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład toksoid tężcowy
Postać zawiesina do wstrzykiwań
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Medycyna rodzinna
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie czynne uodpornienie przeciw tężcowi

Wskazania:

Czynne uodpornienie przeciw tężcowi. Szczepionkę tężcową adsorbowaną T podaje się osobom dorosłym i dzieciom nie szczepionym przeciw tężcowi; osobom dorosłym, jako dawkę przypominającą, po okresie 10 lat od ostatniego cyklu szczepień lub po ostatniej dawce przypominającej; osobom dorosłym, które nie otrzymały wszystkich dawek szczepienia podstawowego; dzieciom, jeśli istnieją przeciwwskazania do szczepień szczepionkami skojarzonymi z błonicą i/lub krztuścem; osobom zranionym, narażonym na infekcję laseczkami tężca, przy czynno-biernym uodpornieniu przeciw tężcowi lub w początkach choroby oraz w przypadku niepełnych szczepień.

Dawkowanie:

Podskórnie lub domięśniowo, według zaleceń lekarza. Szczepienie podstawowe: dwie pierwsze dawki w odstępie nie krótszym niż 4 do 6 tygodni; trzecia dawka uzupełniająca po 6 miesiącach do 1 roku od drugiego szczepienia. Szczepienie przypominające: 1 dawka co 10 lat od ostatniego szczepienia. Szczepienie osób zranionych: szczepionkę stosuje się według wskazań indywidualnych u osób narażonych na zakażenie tężcem zależnie od ryzyka zakażenia.

Możliwe skutki uboczne:

Działania niepożądane po podaniu szczepionki występują bardzo rzadko i obejmują one miejscowe działania niepożądane takie jak: zaczerwienie, obrzęk, ból (objawy te mijają po 24 godzinach) oraz działania uogólnione takie jak: podwyższenie temperatury ciała, złe samopoczucie.   Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, wysoką gorączkę, choroby przewlekłe w fazie zaostrzenia.   Gdy przyjmujesz leki wpływające na aktywność układu odpornościowego. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie ma przeciwwskazań do szczepienia przeciwko tężcowi kobiet ciężarnych w ostatnich dwóch miesiącach ciąży.