×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

IDflu - Vaccinum influenazae - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład inaktywowana szczepionka przeciw grypie
Postać zawiesina do wstrzykiwań
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Medycyna rodzinna
Pediatria
Działanie szczepionka przeciw grypie

Wskazania do stosowania

Czynne uodpornienie przeciw grypie osób dorosłych, szczególnie tych, u ktróych występuje zwiększone ryzyko powikłań po grypie.

Dawkowanie

Śródskórnie, według zaleceń lekarza.

Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim. Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka IDflu nie powinna być osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników szczepionki, choroba przebiegająca z gorączką, ostre zakażenie.

Gdy przyjmujesz leki immunosupresyjne (obniżające odporność organizmu). Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty oraz o otrzymanych szczepieniach.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie jest zalecane stosowanie szczepionki w ciąży. Szczepionkę można stosować w czasie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Bardzo często: zaczerwienie, obrzęk, stwardnienie, swędzenie oraz ból w miejscu wstrzyknięcia. Często: siniak w miejscu wstrzyknięcia, dreszcze, gorączka. Niezbyt często: zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych, mrowienie lub zdrętwienie, ból stawów, swędzenie oraz wysypka. Rzadko: nadmierna potliwość.

Jest mało prawdopodobne, że szczepionka wpływa niekorzystnie na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.