Carbo Medicinalis MF - Carbo medicinalis - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład węgiel leczniczy
Postać tabletki
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Medycyna rodzinna
Działanie adsorbujące
zapierające

Wskazania:

Biegunka, wzdęcia. W porozumieniu z lekarzem - w zatruciach lekami lub innymi substancjami chemicznymi.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli oraz dzieci od 12 roku życia: wzdęcia - 4 do 5 tabletek dziennie aż do ustąpienia objawów. Biegunka 12-16 tabletek jednorazowo. Przed połknięciem tabletki rozkruszyć. Najlepiej podawać w postaci wodnej papki przygotowanej z rozkruszonych tabletek. Zatrucia lekami lub innymi substancjami toksycznymi: jednorazowo podać 49-50 tabletek. W przypadku ciężkich zatruć podać jednorazowo do 100 g węgla leczniczego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Duże ilości po podaniu wielokrotnym mogą wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaparcia. U dzieci mogą wystąpić wymioty. Lek barwi stolec na czarno.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na lek.   Gdy przyjmujesz inne leki. Inne leki należy stosować co najmniej 2 godziny przed lub po przyjęciu węgla leczniczego.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku Carbo Medicinalis MF w okresie ciąży i karmienia piersią należy poradzić się lekarza.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.