×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Leucovorin Ca - Calcii folinas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład folinian wapnia
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Różne
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwanemiczne

Wskazania do stosowania

Ochronnie podczas stosowania antagonistów kwasu foliowego, takich jak metotreksat w celu zmniejszenia toksyczności cytostatyku oraz w przypadkach przedawkowania antagonistów kwasu foliowego u pacjentów dorosłych i dzieci. W terapii skojarzonej z 5-fluorouracylem w leczeniu cytostatycznym pacjentów z zaawansowaną postacią raka jelita grubego.

Dawkowanie

Domięśniowo lub dożylnie według zaleceń lekarza.

 

Uwaga! Ze względów mikrobiologicznych zaleca się użycie leku natychmiast po rozcieńczeniu. Czas przechowywania roztworu nie powinien być dłuższy niż 24 godziny w temperaturze od 2 do 8oC.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.  

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, anemię, padaczkę, zespół złego wchłaniania.

 

Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią ograniczone jest do przypadków, gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Skutki uboczne

Niezbyt często: gorączka po podaniu leku we wstrzyknięciu. Rzadko: bezsenność, pobudzenie i depresja, zwiększenie częstości napadów u pacjentów z padaczką, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.