Amoksiklav Quicktab - Amoxicillinum, Acidum clavulanicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia układu moczowo-płciowego i zakażenia w obrębie jamy brzusznej, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia po ukąszeniach zwierząt, ciężkie ropnie okołozębowe z rozprzestrzeniającym się zapaleniem tkanki łącznej.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować o stałej porze dnia. Tabletkę należy rozpuścić w połowie szklanki wody, dokładnie wymieszać i wypić otrzymany płyn. Tabletkę można również umieścić bezpośrednio w jamie ustnej i połknąć po rozpuszczeniu. W celu ograniczenia ryzyka występowania zaburzeń żołądkowo-jelitowych lek należy przyjmować na początku posiłku. W trakcie leczenia należy przyjmować większą niż zwykle ilość płynów.   Uwaga! Tabletkę należy delikatnie wyjąć z opakowania. Nie należy jej wyciskać z blistra, gdyż może to spowodować jej uszkodzenie.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: drożdżyca (zakażenia w obrębie jamy ustnej, pochwy i fałdów skórnych, spowodowanych drożdżakami), zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka), świąd skóry wokół odbytu. Rzadko: ból głowy, zawroty głowy, bóle brzucha, zapalenie śluzówki jamy ustnej, przebarwienia zębów (przemijające zazwyczaj po szczotkowaniu zębów), zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Bardzo rzadko: czarne lub brązowe zabarwienie języka, bolesne oddawanie moczu (obecność kryształów w moczu), nadmierna ruchliwość, niepokój, bezsenność, splątanie, agresja, zapalenie wątroby, żółtaczka, gorączka.   Wpływ leku na sprawność psychomotoryczną jest niewielki. Rzadko występujące działania niepożądane, takie jak splątanie umysłowe, zawroty głowy i drgawki mogą zmniejszać sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość amoksycylinę, kwas klawulanowy, inne antybiotyki beta-laktamowe (zwłaszcza penicyliny lub cefalosporyny) lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji wątorby  i/lub nerek, mononukleozę zakaźną, fenyloketonurię (lek zawiera aspartam),  skłonność do reakcji alergicznych.   Gdy przyjmujesz inne antybiotyki. Tetracyklina, erytromycyna, linkomycyna osłabiają działanie leku. Natomiast antybiotyki aminoglikozydowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne nasilają działanie leku. Nie stosować równocześnie z allopurinolem, disulfiramem. Preparat może obniżać skuteczność działania doustnych środków antykoncepcyjnych oraz nasilać działanie i toksyczność doustnych leków przeciwzakrzepowych. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś w ciąży lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią. Stosowanie leku w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie okołoporodowym. Zarówno amoksycylina, jak i kwas klawulanowy przenikają do pokarmu kobiecego. Lek może być jednak ostrożnie stosowany w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.