Lactecon - Lactulosum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład laktuloza
Postać roztwór doustny
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Medycyna rodzinna
Działanie przeczyszczające

Wskazania:

Zaparcia. Encefalopatia wątrobowa.

Dawkowanie:

Doustnie. Zaparcia: dorośli i młodzież powyżej 15 lat: początkowo 15-45 ml na dobę i 10-25 ml na dobę jako kontynuacja leczenia; dzieci w wieku 7-14 lat: początkowo 15 ml na dobę i 10 ml jako kontynuacja leczenia; dzieci w wieku od 1 do 6 lat: 5-10 ml na dobę; niemowlęta w wieku od 1 miesiąca do 1 roku: 5 ml na dobę. Encefalopatia wątrobowa - wyłącznie u dorosłych: początkowo 30-50 ml trzy razy na dobę; następnie dawkowanie należy dostosować, aby uzyskać do 2 do 3 miękkich stolców. Czas trwania leczenia różni się w zależności od objawów.

Możliwe skutki uboczne:

W ciągu kilku pierwszych dni leczenia mogą pojawić się wzdęcia. Z reguły ustępują one po kilku dniach. W razie zastosowania dawek większych niż zalecane mogą wystąpić bóle brzucha i biegunka. W takim przypadku dawkę należy zmniejszyć.   Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, galaktozemię, choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie okrężnicy i odbytnicy, choroba Crohna), niedrożność przewodu pokarmowego, perforację przewodu pokarmowego, nietolerancję laktozy.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią stosowanie preparatu należy skonsultować z lekarzem.