Lactecon - Lactulosum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład laktuloza
Postać roztwór doustny
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Medycyna rodzinna
Działanie przeczyszczające

Wskazania:

Zaparcia. Encefalopatia wątrobowa.

Dawkowanie:

Doustnie. Zaparcia: dorośli i młodzież powyżej 15 lat: początkowo 15-45 ml na dobę i 10-25 ml na dobę jako kontynuacja leczenia; dzieci w wieku 7-14 lat: początkowo 15 ml na dobę i 10 ml jako kontynuacja leczenia; dzieci w wieku od 1 do 6 lat: 5-10 ml na dobę; niemowlęta w wieku od 1 miesiąca do 1 roku: 5 ml na dobę. Encefalopatia wątrobowa - wyłącznie u dorosłych: początkowo 30-50 ml trzy razy na dobę; następnie dawkowanie należy dostosować, aby uzyskać do 2 do 3 miękkich stolców. Czas trwania leczenia różni się w zależności od objawów.

Możliwe skutki uboczne:

W ciągu kilku pierwszych dni leczenia mogą pojawić się wzdęcia. Z reguły ustępują one po kilku dniach. W razie zastosowania dawek większych niż zalecane mogą wystąpić bóle brzucha i biegunka. W takim przypadku dawkę należy zmniejszyć.   Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, galaktozemię, choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie okrężnicy i odbytnicy, choroba Crohna), niedrożność przewodu pokarmowego, perforację przewodu pokarmowego, nietolerancję laktozy.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią stosowanie preparatu należy skonsultować z lekarzem.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.