Meningitec - Vaccinum meningococcale classic C coniugatum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Czynne uodparnianie niemowląt od 2 miesiąca życia, dzieci, młodzieży i dorosłych przeciwko zakażeniom wywołanym przez Neisseria meningitidis grupy C (dwoinkę zapalenia opon mózgowych). Szczepionka nie zabezpiecza przed zakażeniami wywołanymi przez meningokoki innych grup.

Dawkowanie:

Domięśniowo, u niemowląt najkorzystniej w przednio-boczną powierzchnię uda a u dzieci, młodzieży i dorosłych w mięsień naramienny. Szczepionkę należy podawać zgodnie z oficjalnymi zaleceniami. Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim. Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Meningitec nie powinna być osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: reakcje w miejscu wstrzyknięcia (zaczerwienie, obrzęk, tkliwość lub ból). Często: gorączka. Dodatkowo u niemowląt oraz młodszych dzieci występowały następujące działania niepożądane: brak apetytu, rozdrażnienie, senność, zaburzenia snu, wymioty, biegunka , głośny płacz. Natomiast w starszych grupach wiekowych po zastosowaniu szczepionki może wystąpić: rozdrażnienie, ból głowy, senność, ból mięśni. Występowanie po zastosowaniu szczepionki takich działań niepożądanych jak np. zawroty głowy, senność może niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na substancje czynne, jakąkolwiek substancję pomocniczą, toksoid błoniczy lub niekostyczne białko błonicze. Szczepionka Meningitec powinna być ostrożnie stosowana u osób z trombocytopenią lub zaburzeniami krzepnięcia ponieważ po podaniu domięśniowym szczepionki może u nich wystąpić krwawienie. Gdy przyjmujesz leki immunosupresyjne (obniżające odporność organizmu). Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty oraz o otrzymanych szczepieniach. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią stosować wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy potencjalne korzyści wynikające ze szczepienia przewyższają ewentualne zagrożenie dla dziecka.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.