×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Boostrix Polio - Diphtheria toxoid, Pertussis vaccinum, Poliomyelitis vaccinum, Tetanus toxoid - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Szczepienie przypominające (tzw. booster) przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis osób w wieku od 4 lat.

Szczepionka Boostrix Polio nie jest wskazana do szczepienia podstawowego.

Dawkowanie

Głęboko domięśniowo, najlepiej w okolice mięśnia naramiennego. Szczepionkę należy podawać zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim.

Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Boostrix Polio nie powinna być osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.

Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na substancje czynne, jakąkolwiek substancję pomocniczą, neomycynę lub polimyksynę. Szczepionka Boostrix Polio powinna być ostrożnie stosowana u osób z trombocytopenią lub zaburzeniami krzepnięcia ponieważ po podaniu domięśniowym szczepionki może u nich wystąpić krwawienie.

Gdy przyjmujesz leki immunosupresyjne (obniżające odporność organizmu). Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty oraz o otrzymanych szczepieniach.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie jest zalecane stosowanie szczepionki w ciąży.

Skutki uboczne

Bardzo często: senność, gorączka, ból głowy, reakcje w miejscu wstrzyknięcia (zaczerwienie, obrzęk, ból w miejscu wstrzyknięcia). Często: ból głowy, brak apetytu, rozlany obrzęk kończyny, w którą podano szczepionkę, reakcje w miejscu wstrzyknięcia ( świąd, stwardnienie), drażliwość, zawroty głowy. Niezbyt często: nudności, wymioty, świąd, bóle mięśni, sztywność stawów, reakcje nadwrażliwości.

Jest mało prawdopodobne, że szczepionka stosowana zgodnie z zaleceniami wpływa niekorzystnie na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.